Minister ds. rozwoju społecznego Nowego Brunszwiku, konserwatystka Dorothy Shephard, złożyła rezygnację ze stanowiska ze względu na stanowisko rządu wobec zmian polityki dotyczącej uczniów LGBTQ w prowincyjnych szkołach publicznych. Shephard wyjaśniła, że nie może dłużej pozostać w gabinecie i ma to związek nie tylko z Polityką 713, lecz także ogólnie ze sposobem rządzenia przez premiera Blaine’a Higgsa i częstymi roszadami w rządzie.

Polityka 713 została zmieniona 7 czerwca. Wprowadzono wymóg, że uczniowie poniżej 16 roku życia, którzy chcą posługiwać się zmienionym imieniem i innymi zaimkami osobowymi, muszą uzyskać zgodę rodziców. Opozycja szybko przygotowała uchwałę, w której domagała się cofnięcia zmian, przeprowadzenia szerokich konsultacji i przygotowania raportu. Głosowanie nad uchwałą miało miejsce po gorącej, dwugodzinnej debacie. Ostatecznie uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 26 do 20. Za uchwałą głosowała opozycja i sześciu posłów konserwatywnych, wśród nich minister Shephard, posłanka reprezentująca okręg Saint John-Lancaster. Niedługo potem Shephard złożyła rezygnację, podkreślając, że jest to rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym.

Opozycja chce – i zawarła to w uchwale – by raport i konsultacje były przygotowane przez działacza na rzecz dzieci i młodzieży, Kelly’ego Lamrocka. Raport ma być gotowy w sierpniu. Zaraz po głosowaniu Lamrock ogłosił na Twitterze, że jest gotowy zająć się tą sprawą.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Premier Higgs powiedział po głosowaniu, że nie jest zobowiązany stosować się do rekomendacji Lamrocka. Kolejny raz podkreślił, że dla niego najważniejsze zaangażowanie rodziców i uznanie roli rodziców. Wcześniej podczas debaty przed głosowaniem również mówił, że szkołom narzuca się brak otwarcia na rodziców. Widzimy „erozję roli rodziny w wychowaniu dzieci”. Do tego dysforia płciowa jest coraz bardziej popularna i modna. Liderka liberałów Susan Holt oskarżyła wtedy Higgsa o szerzenie nienawiści.

Shephard mówi, że rezygnuje z funkcji ministra, ale pozostanie posłanką konsrewatywną.