Premier Alberty Danielle Smith poinformowała premiera Justina Trudeau, że prowincja nie spełni celu jego rządu na 2035 r. dotyczącego zerowej emisji.

„Wskazałem premierowi, że nie jest to możliwe do 2035 r., co jest celem federalnym” – powiedział Smith dziennikarzom w piątek po południu z Trudeau, którygościł w Calgary, aby wziąć udział w corocznej Stampede .

„Wiemy również, że pułap emisji lub redukcja emisji, taka jak proponowana na poziomie 42% do 2030 r., ale zasadniczo skutkuje ograniczeniem produkcji, co naszym zdaniem nie jest realistyczne ani wykonalne”.

Rząd Trudeau chce osiągnąć zero netto do 2035 r., podczas gdy Smith utrzymuje, że rok 2050 jest bardziej wykonalny. Premier nie przedstawił jeszcze konkretnych celów, ale zaznaczył, że potrzebne są dalsze konsultacje.

Trudeau powiedział, że jest dużo pracy do wykonania i że istnieje produktywna współpraca między „naszymi ministrami a naszymi ludźmi”.

Smith poprosił również Trudeau o zwołanie parlamentu i znalezienie rozwiązania dla strajku dokerów BC, dodając, że powinien rozważyć przepisy dotyczące powrotu do pracy.

W zeszły weekend 7400 pracowników portowych i członków Międzynarodowego Związku Dokerów i Magazynierów Kolumbii Brytyjskiej (ILWU) oficjalnie rozpoczęło strajk.

Przez porty Kanady na Zachodnim Wybrzeżu przepływają towary o wartości ponad 300 miliardów dolarów, co stanowi około 16% eksportu  kraju.

Trudeau nie zobowiązał się do odwołania Parlamentu, ale powiedział, że „wywiera presję” na wszystkie partie.