Dwie prominentne grupy społeczne sprzymierzone z chińskim rządem dostarczyły wielu ochotników do tego wysiłku, jak twierdzi list od jednej z grup na który powołuje się National Post.
Dwie prominentne grupy społeczne sprzymierzone z chińskim rządem – w tym jedna, która rzekomo gościła chiński posterunek policji w Ontario – „poszły na całość”, aby wesprzeć kampanię Chow dostarczając wielu ochotników do tego wysiłku

Post z zeszłego miesiąca na WeChat od Felicity Guo , zastępcy sekretarza generalnego Canada Toronto Fuqing Business Association (CTFBA), jednej z dwóch grup, wezwał zwolenników do poparcia Chow. Do wiadomości dołączono zdjęcie Guo, Chow i innej kobiety.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Personel burmistrza-elekta podkreślił, że Chow nigdy nie prosiła o pomoc tych grup, ani nikt jej nie pytał, czy tego chce.

Zwrócił także uwagę na wieloletnie poparcie burmistrza-elekta dla przeciwników chińskich represji w Hongkongu oraz jej historię wypowiadania się przeciwko łamaniu praw człowieka w Pekinie.

W rzeczywistości Chow był wspierany podczas kampanii przez dwóch najbardziej zagorzałych krytyków chińskiego reżimu w Toronto: Glorię Fung z Canada Hong Kong Link i Cheuk Kwan z Toronto Association for Democracy in China.

Pomijając różnice ideologiczne, pierwszy wybór osoby kolorowej na burmistrza Toronto został okrzyknięty od dawna oczekiwanym przełomem w jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie.

Ale dowody na to, że Fuqing Business Association i Confederation of Toronto Chinese Canadian Organizations (CTCCO) pracowały nad wyborem Chow 26 czerwca – nawet jeśli ich udział nie był   prawdopodobnie potrzebny – rodzą dalsze pytania dotyczące zaangażowania Pekinu i jego lokalnych sojuszników w kanadyjskiej polityce.

Niedawny raport Globe and Mail cytował raport Kanadyjskiej Służby Wywiadu, z którego wynika, że ​​chińscy dyplomaci próbowali pozyskać sprzyjających kandydatów w zeszłorocznym głosowaniu miejskim w Vancouver, częściowo wykorzystując grupy diaspory reprezentujące interesy Pekinu. Ken Sim, który wygrał wyścig burmistrza Vancouver zaprzeczył, jakoby taka ingerencja odegrała jakąkolwiek rolę w jego zwycięstwie.

Chow, która z łatwością wygrała wybory uzupełniające na burmistrza w zeszłym miesiącu, ma zostać zaprzysiężona jako burmistrz Toronto 12 lipca.