AK: – Jak obiecaliśmy poruszymy dziś bardzo interesujący temat z dziedziny protetyki: Implanty. Kiedy opłaca się wszczepiać implanty?

Dr. Bea: Z punktu widzenia pacjenta, braki w uzębieniu stanowią głównie problem estetyczny: sprawiają, że uśmiechamy się nie tak często, lub nie tak szeroko, jak chcielibyśmy. Zaburzona też jest prawidłowa funkcja – chociażby jedzenie czy wyraźna fonetyka, czyli mówienie.

        Z czasem pozostałe w jamie ustnej zęby pochylają się i przesuwają, a nawet zaczynają się chwiać.

        Wszczepiając implanty zapobiega się i niweluje te problemy.

        Implant to śruba, która po wszczepieniu w kość zastępuje korzeń zęba i jest pozostawiona do zrośnięcia się z kością. Na tej śrubie, czyli wszczepie implantowym z kolei montowana jest cyrkonowa lub porcelanowa korona.

AK: Kto jest dobrym kandydatem do wszczepienia implantów zębów?

Dr.Bea: Implanty to świetne rozwiązanie zarówno dla osób z pojedynczymi brakami zębów, jak i dla pacjentów, którzy mają całkowite bezzębie.

W przypadku pojedynczych braków, jak już wspomniałam, wszczepia się śrubę i osadza na niej jedną koronę. Bardzo często implanty stanowią też element stabilizujący całe protezki czy mosty protetyczne, tzw. Metoda „ All on 4’s”.

        Musimy pamiętać, że nie każdy jest dobrym kandydatem do wszczepu. Implantów zębowych nie można stosować u osób z nieustabilizowaną cukrzycą, a także u osób chorujących na nowotwory lub po radioterapii.

        Przeciwwskazaniem jest też ciąża.

        Implantów nie powinno stosować się przed zakończeniem wzrostu kości szczęki – kości te rozwijają się do około 17-21 roku życia.

        Zła higiena jamy ustnej i brak samodyscypliny w utrzymaniu prawidłowej czystości też w sumie jest przeciwwskazaniem.

AK: Czy można wszczepić implant tuż po usunięciu zęba?

Dr. Bea: Tak – są to implanty jednofazowe – podczas jednej wizyty można zamontować implant razem z koroną. W tym przypadku należy się jednak liczyć z pewnymi wymaganiami. Na przykład, stan jamy ustnej musi być dobry, nie powinno być chorób przyzębia i kondycja kośćca powinna być prawidłowa.

        W momencie, kiedy któryś z tych warunków nie jest spełniony, bo na przykład kość ma za małe wymiary i trzeba najpierw ją uzupełnić przez bone graft to potem wszczepia się implanty dwufazowe.

        Montaż implantów dwufazowych podzielony jest na dwie fazy.

        W pierwszej właśnie w kości umieszcza się śrubę zastępującą korzeń, potem czeka około 4 miesięcy na zrośnięcie się implantu z otaczającymi tkankami. Dopiero wtedy możliwe jest przejście do drugiej fazy, która ponownie wymaga interwencji chirurgicznej, aby implant odsłonić i pobrać wyciski. Na implancie cementuje się koronę protetyczną lub ją przykręca.

AK: Czy istnieją jakieś szczególne zalecenia po zabiegu?

Dr.Bea: Tak. Pacjent dostaje całą listę zaleceń. Przez kilka godzin po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia. Potem należy jeść miękkie pokarmy w temperaturze własnego ciała. Gorących posiłków najlepiej unikać przez kilka dni.

        Przez pierwsze kilka godzin po zabiegu zaleca się wykonywanie zimnych okładów. W przypadku pojawienia się opuchlizny lub dolegliwości bólowych warto zastosować środki przeciwbólowe, zwykle dostaje się też antybiotyk oraz płukanki antybakteryjne.

        Przez pierwsze dni należy wstrzymać się od picia alkoholu, palenia papierosów oraz intensywnej aktywności fizycznej.

        Oczywiście niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej .

        Po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk i dyskomfort jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń.

AK: A jakie mogą być powikłania?

Dr.Bea: Implant to ciało obce, więc tym samym u każdego pacjenta istnieje ryzyko odrzucenia.

        Czasami występuje też zapalenie około implantowe czyli periimplantitis. Oprócz wspomnianego bólu, obrzęku i dyskomfortu po operacji może pojawić się siniec.

AK: Ile kosztują implanty zębów?

Dr.Bea: Cena leczenia implantologicznego zależy od wielu czynników. Należy do nich m.in. wybór rodzaju implantu, ilość wszczepianych implantów, a także to, czy przed wstawieniem uzupełnienia konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów chirurgicznych na przykład bone graftu czyli uzupełnienia, zregenerowania kości. Warto pamiętać, że w koszt zabiegu wchodzi koszt samego implantu, należy doliczyć również m.in. cenę korony albo mostu czyli uzupełnienia protetycznego.

        Dlaczego ceny się różnią?

        Cenę za zabieg wyznacza w cenniku Ontario Dental Association, więc jeśli Państwo znajdą tanie implanty, to dlatego, że dany lekarz używa najtańszych materiałów – bo tylko na tym można zaoszczędzić.

        A  czy chciałabym mieć do kości wszczepione tzw. generic parts, które mogą rdzewieć?

        Na to pytanie każdy powinien sobie sam odpowiedzieć.

        My stosujemy systemy implantologiczne najwyższej jakości, które przebadane były klinicznie w wielu ośrodkach na świecie i są stosowane przez wiodące kliniki .

AK: Pacjenci mogą się zgłaszać na konsultacje w sprawie wszelkich uzupełnień protetycznych do ABM Dental…

Dr. Bea: Serdecznie zapraszamy. Klinika znajduje się przy 4240 Wilcox Rd.

A telefon to : 905 272 9966