Lekarze mogą przepisywać iwermektynę w celu leczenia COVID-19, stwierdził w tym tygodniu prawnik reprezentujący amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

„FDA wyraźnie uznaje, że lekarze mają prawo przepisywać iwermektynę w celu leczenia COVID” – powiedziała Ashley Cheung Honold, prawnik Departamentu Sprawiedliwości reprezentujący FDA, podczas ustnych wystąpień 8 sierpnia w Sądzie Apelacyjnym Stanów Zjednoczonych dla 5. Okręgu.

Rząd broni powtarzających się wezwań FDA do ludzi, aby nie przyjmowali iwermektyny w przypadku COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sprawa została wniesiona przez trzech lekarzy, którzy twierdzą, że FDA bezprawnie ingerowała w ich praktykę lekarską za pomocą swych oświadczeń. Sędzia federalny oddalił sprawę w 2022 roku, co skłoniło do odwołania .

„Podstawowa kwestia w tym przypadku jest prosta. Czy po zatwierdzeniu leku dla ludzi przez FDA ma ona prawo ingerować w sposób stosowania tego leku w relacji lekarz-pacjent? Odpowiedź brzmi: nie” – Jared Kelson, reprezentując lekarzy, powiedział sądowi apelacyjnemu.

FDA 21 sierpnia 2021 r. napisała na X, wcześniej znanym jako Twitter: „Nie jesteś koniem. Nie jesteś krową. Poważnie, wszyscy. Przestań.” Post prowadził do strony FDA , która mówi, że ludzie nie powinni stosować iwermektyny w celu zapobiegania lub leczenia COVID-19.

W innych oświadczeniach FDA stwierdziła, że ​​iwermektyna „nie jest dopuszczona ani zatwierdzona do leczenia COVID-19” oraz „P: Czy powinienem przyjmować iwermektynę, aby zapobiegać lub leczyć COVID-19? Nie.”

„FDA wydała te oświadczenia w odpowiedzi na liczne doniesienia o hospitalizacjach konsumentów po samoleczeniu iwermektyną przeznaczoną dla koni, którą można kupić bez recepty” – powiedziała pani Honold.

Dostępna jest wersja leku dla zwierząt, ale iwermektyna jest zatwierdzona przez FDA do stosowania u ludzi przeciwko chorobom wywołanym przez pasożyty.

 Honold powiedziała, że ​​FDA nie twierdzi, że wymaga od kogokolwiek czegokolwiek lub zabrania komukolwiek robienia czegokolwiek.

„W niektórych kontekstach te słowa mogą być interpretowane jako nakaz” – stwierdziła Honold. „Ale w tym kontekście, w którym FDA po prostu używała tych słów w kontekście żartobliwego tweeta mającego na celu udostępnienie artykułu informacyjnego, te stwierdzenia nie wznoszą się do poziomu polecenia”.

Oświadczenie „nie zabraniało lekarzom przepisywania iwermektyny w leczeniu COVID lub w jakimkolwiek innym celu” – powiedziała Honold. Zauważyła, że ​​FDA wraz z oświadczeniami stwierdziła, że ​​ludzie powinni konsultować się ze swoimi pracownikami służby zdrowia w sprawie leczenia COVID-19 i że mogą przyjmować lekarstwa, jeśli zostały przepisane przez dostawcę.

Powodami są dr. Paul Marik, Mary Bowden i Robert Apter. Mówią, że zostali skrzywdzeni zawodowo przez oświadczenia FDA; zostali zwolnieni z powodu prób przepisywania pacjentom iwermektyny.

Dr Marik zauważył, że wiele badań potwierdza stosowanie iwermektyny przeciwko COVID-19, jak przyznała sama FDA . Niektóre inne badania wykazują niewielki lub żaden efekt.

Prawo federalne umożliwia FDA dostarczanie informacji, takich jak raporty o niepożądanych reakcjach na leki, ale nie udzielanie porad medycznych, powiedział Kelson.