Profesor ekonomii na Uniwersytecie w Guelph sugeruje, że lepszą polityką może być przystosowanie się do zmian klimatu, zamiast wkładania ogromnych wysiłków w redukcję emisji.

„Podczas gdy adaptacja ma doskonałe wyniki, łagodzenie okazało się kosztowną porażką” — powiedział profesor Ross McKitrick w dokumencie strategicznym opublikowanym przez Macdonald Laurier Institute (MLI) 6 lipca: „Pomimo 30 lat agresywnych międzynarodowych wysiłków na rzecz łagodzenia skutków globalnego emisje dwutlenku węgla nadal rosną”.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowie, czy plony rolne, podjęcie kroków w celu dostosowania się do zmienności klimatu jest bardziej obiecujące niż skupienie się wyłącznie na próbach ograniczenia emisji, napisano w artykule.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

McKitrick wskazuje na klimatyzację jako prosty przykład tego, co rozumie przez adaptację.

„Na przykład badania wykazały, że śmiertelność spowodowana falami upałów dramatycznie spadła w Stanach Zjednoczonych od 1960 r., kiedy gospodarstwa domowe uzyskały dostęp do klimatyzacji i taniej energii elektrycznej” — pisze.

W przeciwieństwie do tego zauważył: „Zasady, które podnoszą koszty energii elektrycznej, powodują, że klimatyzacja jest poza zasięgiem wielu ludzi, zwiększając w ten sposób ich podatność na upały”.

Artykuł  McKitricka pojawia się w czasie, gdy Kanada stara się zintensyfikować wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

10 sierpnia rząd federalny ogłosił proponowane przepisy dotyczące osiągnięcia zerowej sieci elektrycznej do 2035 r.