USA zgodziły się na przekazanie Ukrainie F-16 z Danii i Holandii

Image by WikiImages from Pixabay

Stany Zjednoczone zezwoliły na wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii , jak tylko zakończy się szkolenie pilotów poinformowano w czwartek. Ukraina domagała się wyprodukowanych w USA myśliwców F-16, aby pomóc jej przeciwstawić się rosyjskiej przewadze powietrznej.

Generał  USA James Hecker, dowódca sił powietrznych USA w Europie i Afryce, powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, że nie spodziewa się, że F-16 zmienią reguły gry na Ukrainie. Przygotowanie eskadr F-16 do walki może zająć „cztery lub pięć lat”..

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Waszyngton dał Danii i Holandii oficjalne zapewnienie, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzanie wniosków o transfer F-16 na Ukrainę, gdy piloci zostaną przeszkoleni, zapowiedział urzędnik administracji Bidena.
„Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Waszyngtonu, aby utorować drogę do wysłania myśliwców F-16 na Ukrainę” – skomentował holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra na platformie komunikacyjnej X, znanej wcześniej jako Twitter.

„Teraz będziemy dalej omawiać ten temat z naszymi europejskimi partnerami”. Koalicja 11 krajów rozpocznie szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16 jeszcze w tym miesiącu w Danii, poinformowało w piątek duńskie ministerstwo obrony.

Pełniący obowiązki ministra obrony kraju Troels Poulsen powiedział w lipcu, że kraj ma nadzieję zobaczyć „rezultaty” szkolenia na początku 2024 roku.

Członkowie NATO, Dania i Holandia, przewodzą międzynarodowym wysiłkom mającym na celu szkolenie pilotów, personelu pomocniczego, konserwację samolotów i ostatecznie umożliwienie Ukrainie pozyskania samolotów F-16 do wykorzystania w wojnie z Rosją.

F-16 jest produkowany przez firmę Lockheed Martin (LMT.N) .