Global Affairs Canada w zaktualizowanym poradniku dotyczącym podróży ostrzega osoby „2SLGBTQI+” przed podróżami do niektórych części Stanów Zjednoczonych.

Departament odpowiedzialny za sprawy zagraniczne udziela Kanadyjczykom porad dotyczących podróży do różnych krajów i 29 sierpnia zmodyfikował stronę internetową poświęconą Stanom Zjednoczonym.

Na stronie internetowej jest napisane, aby podczas podróży  zachować „zwykłe środki ostrożności”, ale „ostatnie aktualizacje” wskazują nowe porady dla „podróżnych z grupy 2SLGBTQI+”. Ten akronim jest oficjalnie używany przez rząd federalny i odnosi się do osób, które identyfikują się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer, interseksualne, dwuduchowe oraz do osób używających dodatkowej terminologii.

„Niektóre stany wprowadziły przepisy i zasady, które mogą mieć wpływ na osoby 2SLGBTQI+. Sprawdź odpowiednie przepisy stanowe i lokalne” – zaleca Global Affairs Canada (GAC).

Obecna administracja Bidena jest ideologicznie sprzymierzona z rządem liberalnym w kwestiach płci, ale niektóre stany USA nie są przychylne promowaniu ideologii płci wśród uczniów lub zakazały operacji zmiany płci u nieletnich.

Wicepremier Chrystia Freeland podczas konferencji prasowej w Moncton 29 sierpnia broniła GAC ​​za aktualizację zalecenia, stwierdzając, że zostało to zrobione „bardzo profesjonalnie”. Freeland nie skomentowała, czy przed opublikowaniem zalecenia przeprowadzono konsultacje z administracją USA.

Na początku tego miesiąca minister spraw zagranicznych Mélanie Joly powiedziała , że ​​jej rząd ma „plan gry” na wypadek powrotu Donalda Trumpa lub osoby o podobnych skłonnościach politycznych do Białego Domu, co jej zdaniem może być „bardzo trudną sytuacją”.