W libijskim mieście Derna pochowano tysiące ludzi w masowych grobach, poinformowali w czwartek libijscy urzędnicy , gdy zespoły poszukiwawcze nadal przeszukiwały ruiny pozostawione przez niszczycielskie powodzie. Zdaniem burmistrza miasta, liczba ofiar śmiertelnych może się potroić.

Potop w niedzielę wieczorem i ujawnił problemy bogatego w ropę kraju, który jest pogrążony w chaosie od czasu powstania w 2011 roku, które obaliło  prezydenta Muammara Kaddafiego. Urzędnicy ds. Zdrowia potwierdzili 5 500 zgonów i twierdzą, że 9 000 osób jest nadal zaginionych.

Daniel, niezwykle silny sztorm na Morzu Śródziemnym, spowodowałolbrzymie powodzie w miastach we wschodniej Libii, ale najbardziej dotknięta była Derna. Gdy burza uderzyła w wybrzeże w niedzielę wieczorem, mieszkańcy powiedzieli, że słyszeli głośne eksplozje, gdy zawaliły się tamy poza miastem. Wody powodziowe zmyły Wadi Derna, dolinę, która przecina miasto, burząc budynki i porywając ludzi do morza.

Zdaniem miejscowych przedstawicieli ONZ, większości ofiar można było uniknąć, ale służby ratunkowe ani meteorologiczne słabo działają.

Tamy, które zawaliły się w okolicy Derny, zostały zbudowane w 1970 roku i nie były konserwowane od lat, podały lokalne media.

Katastrofa przyniosła rzadki moment jedności, ponieważ agencje rządowe w całym kraju ruszyłyna pomoc dotkniętym obszarom.

Podczas gdy rząd wschodniej Libii z siedzibą w Tobruku prowadzi działania pomocowe, zachodni rząd z siedzibą w Trypolisie przeznaczył równowartość 412 milionów dolarów na odbudowę  Derny i innych wschodnich miast, a grupa zbrojna w Trypolisie wysłała konwój z pomocą humanitarną. Derna zaczęła grzebać swoich zmarłych, głównie w masowych grobach, powiedział minister zdrowia wschodniej Libii, Othman Abduljaleel.

 Niezliczone liczby ofiar mogą być zakopane pod zwałami błota i gruzu,   które wznoszą się na cztery metry wysokości. Ratownicy mają trudności z przywiezieniem ciężkiego sprzętu, ponieważ powodzie podmyły lub zablokowały drogi prowadzące do tego obszaru.

Lokalni urzędnicy sugerowali, że liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa niż ogłoszono. W komentarzu dla saudyjskiej stacji telewizyjnej Al Arabia, burmistrz Derna Abdel-Raham al-Ghaithi powiedział, że liczba ta może wzrosnąć do 20 000, biorąc pod uwagę  dzielnice, które zostały zalane