Premier Kanady Justin Trudeau odrzucił pomysł ustąpienia ze stanowiska w związku ze spadającymi wynikami sondaży i wzrostem popularności opozycyjnych konserwatystów w kraju.

Podczas konferencji prasowej w środę po południu, zapytany, czy zrezygnuje z funkcji lidera swojej partii, Trudeau powiedział dziennikarzom, że ma jeszcze wiele do zrobienia.

“Następne wybory są za dwa lata. Nadal wykonuję swoją pracę. Jest wiele ważnych zadań do wykonania, aby wesprzeć Kanadyjczyków w tych trudnych chwilach. Pozostaję entuzjastyczny i nieustępliwy w stosunku do tej pracy” – powiedział  po francusku.

Trudeau poprowadził Partię Liberalną do zwycięstwa w wyborach federalnych w 2015 roku, kończąc prawie dekadę rządów  konserwatystów. Ale od tego czasu jego poparcie spadło w związku z rosnącą frustracją związaną z wysoką inflacją, rosnącymi kosztami mieszkań i innymi problemami.

Sondaż Abacus Data z końca sierpnia wykazał, że 56 procent Kanadyjczyków uważa, że Trudeau powinien ustąpić i pozwolić komuś innemu przewodzić partii, w porównaniu z 27 procentami, którzy powiedzieli, że powinien ponownie kandydować.

Następne wybory federalne w Kanadzie zaplanowano na październik 2025 r., ale Trudeau lub jego koalicjant NDP mogą doprowadzić do przedterminowego głosowania wcześniej.