Premier Justin Trudeau oskarżył rząd Indii o to, że stoi za zamordowaniem w Kanadzie sikhijskiego lidera, obywatela Kanady Hardeepa Singha Nijjara, który 18 czerwca został zastrzelony przed świątynią sikhijską w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej.

W poniedziałek Trudeau w Izbie Gmin oskarżył rząd Indii o udział w tym zabójstwie.

„Jakiekolwiek zaangażowanie obcego rządu w zabójstwo obywatela Kanady na kanadyjskiej ziemi stanowi niedopuszczalne naruszenie naszej suwerenności” – stwierdził.

„W ciągu ostatnich tygodni kanadyjskie agencje bezpieczeństwa aktywnie badały wiarygodne zarzuty dotyczące potencjalnego powiązania między agentami rządu Indii a zabójstwem obywatela Kanady Hardeepa Singha Nijjara” – powiedział Trudeau, zwracając się do Izby Gmin z „niezwykle poważną sprawą” – po poinformowaniu przywódców  opozycji.

Mendicino poprosił o zbadanie zabójstwa na podstawie doniesień, że CSIS ostrzegło przywódcę przed zagrożeniem
W zeszłym tygodniu Trudeau przebywał w Indiach na szczycie G20, gdzie pojawiły się oznaki napięć dyplomatycznych z premierem Indii Narendrą Modim. Trudeau powiedział Izbie, że „osobiście i bezpośrednio” podniósł zarzuty podczas ich spotkania.

„Jakiekolwiek zaangażowanie obcego rządu w zabójstwo obywatela Kanady na kanadyjskiej ziemi stanowi niedopuszczalne naruszenie naszej suwerenności” – powiedział.

„Z całą stanowczością nadal nawołuję rząd Indii do współpracy z Kanadą w celu dotarcia do sedna tej sprawy. Oczekuję również, że rząd Indii powtórzy, że jego stanowisko w sprawie operacji pozasądowych w innym kraju jest jasne i jednoznaczne zgodne z prawem międzynarodowym.”