Rząd Ontario  przekaże Toronto 26,4 miliona dolarów na pilną pomoc osobom ubiegającym się o azyl.

Komunikat ogłoszono w poniedziałek, po spotkaniu premiera Douga Forda  z burmistrz Toronto Olivią Chow co miało miejsce o raz pierwszy od objęcia przez nią urzędu latem tego roku.

Według prowincji pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem programu Canada Ontario Housing Benefit (COHB).

Chow wezwała na pomoc władze wyższego szczebla po tym, jak przepełnione miejskie schroniska od wiosny przestały przyjmować ubiegających się o azyl, w wyniku czego setki z nich spały na ulicy.

Grupy społeczne wkroczyły, aby zapewnić natychmiastową pomoc w postaci żywności, odzieży i tymczasowego schronienia w kościołach, a rząd federalny ostatecznie przekazał 97 milionów dolarów na pomoc miastu w opiece nad osobami ubiegającymi się o azyl.

Władze miasta podały, że około jedna trzecia osób korzystających z miejskiego systemu hosteli to uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl. Inne społeczności w regionie GTA również stwierdziły, że w ostatnich miesiącach ich schroniska były przepełnione osobami ubiegającymi się o azyl.

W przeciwieństwie do osób, które przybywają do Kanady z oficjalnym statusem uchodźcy, osoby ubiegające się o azyl  nie kwalifikują się do większości programów federalnych.

Komentując kampanię wyborczą na burmistrza Toronto Ford stwierdził, że zwycięstwo Chow byłoby „całkowitą katastrofą” dla miasta Chow z kolei krytycznie odniosła się do planów  przebudowy Ontario Place w duże prywatne spa i park wodny oraz połączenia   z Ontario Science Centre.