Premier Ontario Doug Ford powiedział w czwartek, że wycofuje swój plan otwarcia niektórych chronionych terenów Greenbelt pod zabudowę mieszkaniową i nie dokona w przyszłości żadnych zmian w tym pasie ochrony przyrody.

Podczas spotkania ze swoim klubem podczas w tym tygodniu w Niagara Falls w Ontario Ford powiedział, że członkowie jego klubu podzielili się z nim tym, co słyszeli na temat Greenbelt od ludzi w swoich społecznościach, a on wsłuchał się w te słowa.

„Obiecałem wam, że nie dotknę Pasa Zielonego. Złamałem tę obietnicę i bardzo, bardzo przepraszam z tego powodu” – powiedział Ford.

„Otwarcie Zielonego Pasa było błędem. Błędem było ustanowienie procesu, który przebiegał zbyt szybko. Proces ten pozostawił zbyt wiele miejsca, aby niektórzy ludzie mogli odnieść korzyść w stosunku do innych. To spowodowało, że ludzie zaczęli kwestionować nasze motywy, aby odzyskać wasze zaufanie, cofnę dokonane przez nas zmiany i nie wprowadzę w przyszłości żadnych zmian w Pasie Zielonym.”

W zeszłym roku prowincja przejęła 7400 akrów ziemi w kilkunastu częściach Pasa Zielonego pod budowę 50 000 domów, powołując się na kryzys mieszkaniowy

Właściciele nieruchomości, których grunty zostały usunięte ze strefy chronionej, mogą spodziewać się wzrostu wartości ich gruntów o 8,3 miliarda dolarów, jak stwierdziła audytor generalny w swoim własnym dochodzeniu w sprawie Greenbelt.

RCMP dokonuje przeglądu informacji, aby ustalić, czy należy zbadać zamianę gruntów w Greenbelt. Ford wyraził pewność, że nie doszło do żadnego przestępstwa.