Policja RCMP  oskarżyła trzy kobiety o oszustwo na kwotę ponad 5000 dolarów za twierdzenie, że mają status Eskimosa.

Bliźniaczki Amira i Nadya Gill, a także kobieta podająca się za ich adopcyjną matkę Karima Manji, usłyszały po dwa zarzuty, że wykorzystały swój status „do oszukania Stowarzyszenia Kakivak i Stowarzyszenia Eskimosów Qikiqtani w celu skorzystania z funduszy, które są dostępne wyłącznie dla  Eskimosów w drodze uzyskiwania dotacji i stypendiów”.

Jak po raz pierwszy doniosły o sprawie Nunatsiaq News w marcu, bliźniaczki twierdziły, że są Eskimosami, chociaż Nunavut Tunngavik Inc. (NTI) potwierdziła CBC, że ani one, ani ich adopcyjna matka nie otrzymywały funduszy od NTI. NTI jest odpowiedzialne za nadzorowanie rejestracji Eskimosów w ramach Porozumienia z Nunavut.

NTI wszczęło dochodzenie i oświadczyło, że usunęła je ze swojej listy rejestracyjnej, a RCMP potwierdziło w tym momencie, że wszczęło dochodzenie  w tej sprawie.

W czwartkowym porannym komunikacie prasowym Iqaluit RCMP podała, że ​​dochodzenie wykazało, że w okresie od października 2016 r. do września 2022 r. kobiety ubiegały się o status Eskimosów dla sióstr Gill jako adoptowanych dzieci Eskimosów i je uzyskały.

Siostry zostały dodane na listę Eskimosów w 2016 r., po złożeniu wniosku w ich imieniu przez Manji. Organizacja podała, że ​​Manji zidentyfikował Inuitkę Kitty Noah,   jako biologiczną matkę bliźniaków Ale syn Kitty, Noah Noah, powiedział, że Kitty nie jest spokrewniona z bliźniakami .

Noah powiedział, że jego matka Kitty zmarła kilka miesięcy temu.
Prezes NTI Aluki Kotierk powiedział CBC News, że jeśli siostry Gill i Manji zostaną uznane za winne, powinny „co najmniej zwrócić wszelkie fundusze otrzymane od stowarzyszeń Eskimosów”.  NTI zapewni więcej szkoleń dla lokalnych komisji rekrutacyjnych, aby upewnić się, że rozumieją proces. Powiedziała również, że NTI rozważy zmianę miejsca, w którym można składać wnioski o rejestrację.

Manji i siostry Gill mają stawić się przed sądem w Iqaluit 30 października.