Policja wszczęła dochodzenie w sprawie plakatu zachęcającego „dumnych rodziców europejskich dzieci” do udziału w zabawach w Lower Mainland w Kolumbii Brytyjskiej.

Zaproszenie reklamuje spotkania „tylko dla białych” dla matek z Trójmiasta Coquitlam, Port Coquitlam i Port Moody, które „szukają miejsca, w którym Twoje dzieci mogłyby bawić się z innymi wyglądającymi jak one”.

W weekend na koncie na Instagramie Black Vancouver udostępniono zdjęcie plakatu zrobionego na przystanku autobusowym w Port Coquitlam, co wywołało powszechne oburzenie, w tym ze strony burmistrza Brada Westa.

„Te okropne śmiecie nie są mile widziane w naszej społeczności ani gdziekolwiek indziej” – stwierdził West w poniedziałkowym oświadczeniu. „Staramy się i nadal pracujemy nad budowaniem więzi naszej społeczności i przełamywaniem barier, promując całą różnorodność, jaką charakteryzuje się nasze miasto”.

 Funkcjonariusze udali się w okolicę, aby usunąć plakat natychmiast po otrzymaniu informacji o jego istnieniu, ale według burmistrza nie udało im się go znaleźć.

„Być może został usunięty przez kogoś ze społeczności” – dodał West.

Poseł z Vancouver South Harjit Sajjan również wypowiedział się w poniedziałek w mediach społecznościowych, potępiając plakat jako „głęboko niepokojący”.

„Kanada to kraj, który wita ludzi ze wszystkich środowisk – doceniamy naszą różnorodność” – napisał Sajjan. „To naprawdę przygnębiające widzieć dzieci wciągane w przekaz o rasizmie i dyskryminacji”.

Nie jest jasne, kto stoi za zaproszeniem. Adres URL na plakacie prowadzi do prywatnej grupy  w aplikacji Telegram.

W oświadczeniu Coquitlam RCMP potwierdził, że funkcjonariusze badają raporty o „podejrzanych oznakach” zarówno w Coquitlam, jak i Port Coquitlam, aby ustalić, „czy mają do czynienia z  przestępczością”.

Osoby posiadające informacje na temat plakatu proszone są o kontakt z policją pod numerem 604-945-1550.