Były indyjski dyplomata twierdzi, że podczas niedawnego spotkania G20 w New Delhi krążyła „wiarygodna plotka”, jakoby samolot Justina Trudeau „był pełen kokainy” i że premier „zdecydowanie oszalał”.

Deepak Vohra, były ambasador Indii w Sudanie, przedstawił oskarżenia w poniedziałek w indyjskiej telewizji. „Kiedy Justin Trudeau przyleciał w tym miesiącu do Indii na szczyt G20, jego samolot był pełen kokainy” – powiedział Vohra podczas debaty prowadzonej przez dziennikarza Deepaka Chaurasię w Zee News. „Przez dwa dni nie wychodził ze swojego pokoju”.

Vohra skrytykował także Trudeau za niewielką wiedzę na temat stosunków międzynarodowych i stwierdził, że zachowuje się jak małe dziecko.

„W swoim przemówieniu w parlamencie użył słów „wiarygodne zarzuty” przeciwko Indiom” – powiedział Vohra. „Jak zarzuty mogą być wiarygodne? Może to być wiarygodne lub zarzut. Mam też w tej sprawie „wiarygodną plotkę”, że „Trudeau jest szalony”. To wiarygodna plotka.”

„Moja żona widziała go na lotnisku w Delhi i powiedziała, że ​​Trudeau wygląda na przygnębionego i zestresowanego” – kontynuował Vohra. „Nie znamy powodu. Nie znam rzeczywistości, ale media społecznościowe i niektóre „wiarygodne plotki” sugerują, że w jego samolocie było pełno kokainy.

„Stał się samotny. Teraz stara się pokazać, że jest kanadyjskim Rambo i w jego obecności nic nie może pójść źle. Indie postąpiły słusznie, zawieszając usługi wizowe w Kanadzie”.

W oświadczeniu Kancelaria Premiera odrzuciła bezpodstawne roszczenie. „ To (jest) całkowicie fałszywe i niepokojący przykład tego, jak dezinformacja może przedostać się do doniesień medialnych”.

W zeszłym tygodniu Trudeau powiedział Izbie Gmin, że kanadyjskie służby wywiadowcze badają „wiarygodne” informacje na temat „potencjalnego powiązania” między rządem Indii a morderstwem przywódcy sikhijskiego Kolumbii Brytyjskiej Hardeepa Singha Nijjara.

Nijjar został zastrzelony 18 czerwca przed swoją gurdwarą w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej.

Premier Indii Narendra Modi zaprzeczył zarzutom Kanady. Obydwa kraje wydaliły starszych rangą dyplomatów, a Indie wstrzymały wydawanie wiz dla Kanadyjczyków.

Według mediów w Indiach nie jest to pierwszy przypadek kontrowersyjnych wypowiedzi Vohry. We wcześniejszej debacie telewizyjnej odniósł się do chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, używając rasistowskiego języka.

Władze indyjskie badają także zarzuty dotyczące „nieprawidłowości finansowych” podczas sprawowania przez Vohrę funkcji ambasadora  w Sudanie w latach 2007–2009.