Uniwersytet Alberty przeprasza za  fundusz stypendialny założony dzięki dotacji  Jarosława Hunki weterana SS Galizien fetowanego w zeszłym tygodniu w parlamencie w Ottawie i zwraca pieniądze.

W 2019 roku rodzina Hunki przekazała 30 000 dolarów Kanadyjskiemu Instytutowi Studiów Ukraińskich działającemu w tej szkole na rzecz powołania ukraińskiego funduszu badawczego im. Jarosława i Małgorzaty Hunków.

W oświadczeniu dla CTV News Uniwersytet  oświadczył, że podjął decyzję o zamknięciu funduszu.

„Po przedstawieniu Yarosława Hunki 22 września w kanadyjskiej Izbie Gmin uniwersytet rozpoczął przegląd funduszu żelaznego o wartości 30 000 dolarów, który istniał na nazwisko pana Hunki” – napisała wiceprezydent U of A Verna Yiu.

„Po dokładnym rozważeniu złożoności, doświadczeń i okoliczności osób dotkniętych tą sytuacją podjęliśmy decyzję o zamknięciu funduszu i zwróceniu środków dawcy. Uniwersytet zdaje sobie sprawę z niezamierzonej szkody i ubolewa nad nią”.

Yiu twierdzi, że uniwersytet jest w trakcie przeglądu swoich  zasad i procedur dotyczących nazewnictwa, w tym dotyczących stypendiów, aby upewnić się, że są one zgodne z polityką szkoły.