Nowy , szokujący raport ujawnia, że ​​setkom nieletnich kanadyjskich dziewcząt usunięto chirurgicznie piersi w ramach tak zwanej „opieki afirmującej płeć”, mającej na celu dostosowanie wyglądu do preferowanej przez nie tożsamości płciowej.

Liczby zostały przeanalizowane przez Kanadyjski Instytut Informacji Zdrowotnej i po raz pierwszy opublikowane przez National Post.

Według stanu na 2018 rok statystyki dotyczące opieki zdrowotnej wskazują, że 602 pacjentki w wieku poniżej 18 lat poddano podwójnej mastektomii. Prawie połowę (303) stanowiły dzieci w wieku poniżej 17 lat, przy czym najniższy odnotowany wiek to 14 lat.

Rzeczywista liczba nieletnich, którzy przeszli operacje zmieniające życie w celu dostosowania ich do tożsamości płciowej, jest prawdopodobnie większa, ponieważ nie uwzględniono prywatnych klinik obsługujących klientów transpłciowych. Ponadto dane dotyczące szpitali w Quebecu były niedostępne.

Znajomy lekarz, który zdecydował się zachować anonimowość, aby chronić swoją reputację zawodową, powiedział „National Post”, że niepokojący jest fakt, że pełne dane nie są dostępne.

„Fakt, że nie można uzyskać liczb od prywatnych klinik…. To bardzo niejawne podejście” – uważa.

„Przychodnie te nadal wystawiają rachunki OHIP. To dolary z podatków. To powinny być informacje publicznie dostępne. Musimy zobaczyć te liczby i zadać pytania”.

„Gdyby chodziło tylko o szkoły i o to, żeby dzieci mogły nosić, co chcą, mówić, co chcą i nazywać się, jak chcą, i na tym by się skończyło, kogo by to obchodziło? Ale włączyła się w to medycyna” – uważa lekarz, którego cytuje National Post.

Aby wykonać podwójną mastektomię, chirurg nacina pod piersią i sięga pod skórę, aby usunąć tkankę piersi, wykonuje się również dodatkową pracę nad zmianą położenia sutków.

Pomimo obaw dotyczących trwałych skutków, jakie takie operacje mogą mieć dla nieletnich, którzy mogą później zmienić swoją tożsamość płciową, organizacje zawodowe utrzymują, że ta forma „opieki afirmującej płeć” ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu samobójstwom. Nie ma to jednak żadnych danych statystycznych.

„(Odmowa opieki) może mieć negatywne konsekwencje dla niektórych młodych ludzi” – stwierdza w oświadczeniu rzecznik SickKids Toronto.

„Decyzje dotyczące opieki powinny być podejmowane przez młodzież, ich rodziny i pracowników służby zdrowia, którzy są w stanie najlepiej ich wspierać”.