Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął w sobotę udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. Minister wezwał Polonię do umacniania sojuszu z Ameryką i pomocy w “utrzymaniu obecnego kursu naszego państwa na suwerenność”.

“Ta flaga jednoczy naszą wspólnotę, przypomina nam o wyjątkowej i pozytywnej sile Polaków, która sprawiła że pomimo najtrudniejszych chwil, najokrutniejszych zbrodni dokonywanych systemowo przez najeźdźców i okupantów, naród Polski przeżył, trwa, rozwija się i ma swoje dziedzictwo i swoją kulutrę” – powiedział Gliński podczas uroczystości podniesienia flagi.

W ceremonii zorganizowanej przez polski konsulat generalny udział wzięła również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, konsul generalny Paweł Zyzak, a także konsul generalny Ukrainy Serhij Kołedow. Polska flaga zawisła na centralnym maszcie placu, między flagami USA i Chicago. Polsko-amerykańska mezzosopranistka z Lyric Opera of Chicago Ola Rafało odśpiewała polski i amerykański hymn oraz pieśni z obu państw.

Uroczystość zainaugurowała coroczny Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA oraz jubileusz 95-lecie najstarszej charytatywnej organizacji polonijnej, Związku Klubów Polskich.

Podczas swojego wystąpienia, Gliński podkreślał znaczenie Polonii i jej wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

“Zawsze byliście ważni, lecz nie zawsze doceniani (…) Potrzebujemy was zawsze, także i teraz. Aby wzmacniać polskie bezpieczeństwo poprzez sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Pilnujcie tego sojuszu, tu w Ameryce. Ale potrzebujemy też was także, a być może przede wszystkim teraz, aby utrzymać obecny kurs naszego państwa, kurs na suwerenność polityczną, obronną, gospodarczą, energetyczną i kulturową” – wzywał minister.

Wicemarszałek Gosiewska stwierdziła z kolei, że Polonia jest “atutem polskiej polityki zagranicznej, naturalnym i najsilniejszym sojusznikiem Polski w USA”.

Podczas ceremonii wystąpił również konsul generalny Ukrainy Serhij Koledow, który wyraził “wieczną wdzięczność” Polsce i Polonii za jej pomoc jego krajowi.

“Jestem bardzo dumny widząc polską flagę narodową na Daley Plaza tuż obok amerykańskiej. (…) Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę te dwa wielkie narody zaoferowały pomocną dłoń Ukrainie. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę i jednym z najgłośniejszych orędowników ukraińskiej sprawy” – mówił dyplomata. “Wszyscy nasi przyjaciele z Polski i Polonii – jesteście dla nas bohaterami” – dodał.

W Stanach Zjednoczonych październik jest co roku obchodzony jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego (Polish American Heritage Month), w uznaniu wkładu milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w rozwój USA. Po raz pierwszy oficjalnie został proklamowany przez Kongres w 1981 r. (początkowo był to sierpień); prezydenckie proklamacje w tej sprawie wydał również prezydent Ronald Reagan i inni prezydenci.

Miesiąc upamiętnia wkład dwóch bohaterów amerykańskiej wojny o niepodległość – Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, a także pierwszych polskich osadników w Jamestown, pierwszej udanej angielskiej kolonii w Ameryce, któzy przybyli na kontynent w 1608 r. Jednym z głównych punktów obchodów miesiąca są coroczne Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i innych amerykańskich miastach, gdzie obecna jest Polonia. W tym roku po raz pierwszy weźmie w niej udział prezydent RP Andrzej Duda.

Podniesienie flagi na Daley Plaza było pierwszym punktem dwudniowej wizyty ministra Glińskiego w USA. W Chicago minister odwiedzi też polską wystawę w Muzeum Historii Chicago oraz orkiestrę Paderewski Symphony Orchestra.

Z Chicago Oskar Górzyński (PAP)

sma/

„Było to dla mnie osobiście ważne, aby dotrzeć do Chicago, jednego z najbardziej polskich miast na świecie, i aby wspólnie z Państwem celebrować polskość tego wyjątkowego miejsca. (…) Niech ta piękna w swej prostocie i potężna w znaczeniu flaga biało-czerwona stanowi symbol i przypomnienie o tej dumie, o tym, że w ostatecznym rozrachunku nasze wybory zawsze okazywały się słuszne. To jest nasz skarb” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza w Chicago, która zainaugurowała rozpoczęcie obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania Związku Klubów Polskich.

Ta wyjątkowa, pozytywna siła Polaków, która sprawiła, że pomimo najtrudniejszych chwil, najokrutniejszych zbrodni dokonywanych systemowo przez najeźdźców i okupantów, naród polski przeżył, trwa, rozwija się, ma swoje dziedzictwo i swoją kulturę i – zgodnie z chrześcijańskimi korzeniami naszej etyki – szerzy miłość bliźniego. Czynem zostało to wykazane i potwierdzone w minionych latach – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że Polacy mają wiele powodów do dumy. Dumnie nośmy nasze głowy wysoko. Naprawdę na to zasłużyliśmy swoją historią i teraźniejszością – zaznaczył prof. Gliński. Podkreślił, że Polacy mieszkający w Ameryce zawsze byli dla Polski ważni, choć nie zawsze ich zaangażowanie było doceniane. „To wy przyczynialiście się wielokrotnie do odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni. Ale potrzebujemy Was zawsze, także i teraz – aby wzmacniać bezpieczeństwo Polski poprzez sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Ale potrzebujemy Was także, a może przede wszystkim teraz, aby utrzymać kurs naszego państwa, kurs na suwerenność polityczną, obronną, gospodarczą, energetyczną i kulturową. Bo tylko taka Polska, suwerenna i dynamicznie rozwijająca się, w sojuszu z Ameryką, może zapewnić kolejnym pokoleniom Polaków dobrą i bezpieczną przyszłość” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Niech ta piękna w swej prostocie i potężna w znaczeniu, flaga biało-czerwona stanowi symbol i przypomnienie o tej dumie, o tym, że w ostatecznym rozrachunku, nasze wybory zawsze okazywały się słuszne. To jest nasz skarb. Let’s Poland be Poland! – zakończył prof. Gliński.

Podczas wizyty w Chicago minister kultury zwiedzi także wystawę „Back Home Polish Chicago” w Muzeum Historii Chicago, będącej wspólnym projektem Muzeum Historii Polski, Muzeum Polskiego w Ameryce i programu studiów polonistycznych Loyola University Chicago. Ponadto odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, gdzie w trakcie spotkania przekaże na ręce konsula Pawła Zyzaka Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Zjednoczenia Polsko Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Na zakończenie wizyty w Chicago szef resortu kultury spotka się z kierownictwem Paderewski Symphony Orchestra.

Polonia amerykańska od 1986 r. obchodzi w październiku Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń Miesiąca Dziedzictwa Polskiego jest coroczna Parada Pułaskiego, która 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.

Związek Klubów Polskich w USA
Związek Klubów Polskich powstał w związku z rosnącą liczbą emigrantów na przełomie XIX i XX w. Tęsknota za ojczyzną i bliskimi pozostawionymi w Polsce sprawiła, że Polonia zaczęła łączyć się w kluby regionalne. Głównymi zadaniami klubów było pielęgnowanie polskiej kultury, wspieranie się nawzajem w nowym środowisku, utrzymywanie kontaktów z ojczyzną oraz niesienie jej pomocy ekonomicznej. Wiosną 1928 r. odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele 12 klubów regionalnych postanowili połączyć swoje siły i stworzyli Związek Klubów Polskich w USA, który miał zjednoczyć wszystkie zrzeszenia. Celem Związku miało być „podnoszenie kulturalnego i ekonomicznego statusu Amerykanów polskiego pochodzenia oraz organizacja pomocy charytatywnej dla ubogich.” Obecnie do Związku należy 37 klubów i organizacji.

za https://www.gov.pl/