Były doradca prezydenta Ukrainy określił opóźnioną kontrofensywę Kijowa jako „katastrofę” i oskarżył Wołodymyra Zełenskiego o popełnienie strategicznych błędów. Oleksij Arestowicz powiedział, że Zełenskiemu i jego dowódcom wojskowym nie udało się przełamać linii rosyjskich i że Ukrainie potrzebny jest teraz nowy przywódca.

„Nie mówią prawdy. Nie będzie powrotu do granic z 1991 r. i w najbliższej przyszłości nie będzie Krymu” – powiedział. Arestowicz złożył rezygnację z funkcji doradcy prezydenta w styczniu po kłótni dotyczącej skuteczności ukraińskich systemów obrony powietrznej.

W tym tygodniu ukraińscy prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie  Arestowicza w związku z komentarzami rzekomo promującymi przemoc wobec kobiet. On odrzuca zarzuty.

W oświadczeniu opublikowanym w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, Arestowicz stwierdził, że Zełenski podjął „skorumpowane i nieodpowiednie decyzje”, a kontrofensywę określił jako zmarnowaną szansę. „Za strategicznymi błędami w terenie kryją się strategiczne błędy w administracji publicznej, polityce zagranicznej i wewnętrznej” – stwierdził.

Publiczna krytyka Zełenskiego na Ukrainie jest rzadkością, choć po 20 miesiącach wojny frustracja narasta. Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina przeprowadziła w przyszłym roku wybory prezydenckie zgodnie z planem, a także zachęcają Zełenskiego do ukrócenia korupcji.

Niektórzy zachodni urzędnicy powiedzieli również, że wspierana przez NATO kontrofensywa Ukrainy zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ udało jej się odbić jedynie kawałek terytorium wzdłuż rozległej linii frontu. Przeszkodą są systemy okopów i pola minowe.

Arestowycz uznał, że zamiast dać się wciągnąć w bitwy wokół Bachmutu we wschodnim obwodzie donieckim, armia ukraińska powinna była skoncentrować się na przełamaniu południowego frontu i przygotowaniu własnej obrony.

„Teraz znaleźliśmy się w impasie. Rosjanie nie mogą nas pokonać, my nie możemy ich pokonać” – powiedział.

Tę ocenę podziela Władimir Putin, który zrobił sobie przerwę w spotkaniach z przywódcami byłych państw radzieckich w Kirgistanie, aby powiedzieć w wyiadziie, że ukraińska kontrofensywa zakończyła się niepowodzeniem.

„Nasze siły poprawiają swoje pozycje niemal w każdym obszarze” – poinformował w niedzielę Putin.