Joseph Czuba, lat 71, jest oskarżony o zabicie sześcioletniego Wadei Al-Fayoume i poważne zranienie jego matki w Plainfield w stanie Illinois.

Właściciel posesji rzekomo wziął na cel tę parę, która była jego najemcami, ze względu na ich religię i trwający konflikt między Hamasem a Izraelem.

Prezydent Joe Biden powiedział, że jest „zniesmaczony” sobotnim atakiem.

„Na ten przerażający akt nienawiści nie ma miejsca w Ameryce i stoi on w sprzeczności z naszymi podstawowymi wartościami” – powiedział.

Władze podały, że 32-letnia Hanaan Shahin została zaatakowana przez właściciela, który miał nóż w stylu wojskowym z siedmiocalowym (18 cm) ostrzem, i pobiegła do łazienki, aby wezwać policję.

Doznała kilkunastu ran kłutych, ale oczekuje się, że przeżyje.

Jej syn, Wadea, doznał w wyniku ataku ponad dwadzieścia razy dźgnięty nożem, i   zmarł w szpitalu. Zaledwie kilka tygodni temu obchodził swoje szóste urodziny.

Ofiary, którymi byli Amerykanie palestyńskiego pochodzenia, znaleziono w sypialni.

Czuba choć nie złożył żadnych zeznań, detektywom udało się ustalić potencjalny motyw.

„Obie ofiary tego brutalnego ataku były celem podejrzanego ze względu na trwający konflikt na Bliskim Wschodzie z udziałem Hamasu i Izraelczyków” – podało biuro szeryfa hrabstwa Will.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął także federalne dochodzenie w sprawie przestępstwa z nienawiści.

W niedzielę FBI stwierdziło, że d czasu, gdy Hamas przeprowadził atak ponad tydzień temu odnotowało wzrost liczby zgłaszanych gróźb.

Większość z nich uznano za niewiarygodne  a ich celem były zarówno instytucje żydowskie, jak i muzułmańskie.