Prawosławny patriarcha w Jerozolimie: „Zdecydowanie potępiamy zbombardowanie przez izraelskie wojsko naszego historycznego kościoła św. Porfiriusza”. osiem dni temu podobna wiadomość była dementowana jako fejk.

Dziesiątki osób mogą zostać uwięzione pod gruzami greckiego kościoła prawosławnego św. Porfiriusza w Strefie Gazy, zniszczonego w wyniku izraelskich bombardowań, podała w piątek gazeta Naftemporiki, powołując się na źródła w Gazie.

Według raportu, kościół został zbombardowany przez Izrael w czwartek późnym wieczorem.

„Według okolicznych źródeł kilkudziesięciu Palestyńczyków prawdopodobnie zginęło pod gruzami jednego z najstarszych kościołów w Gazie. Większość zabitych to parafianie, którzy szukali schronienia przed nalotami w historycznym budynku kościoła św. Porfiriusza i wysiedleni osób z północnych i południowych dzielnic Gazy” – napisano w gazecie.

„[Źródła] szacują, że około 1000 osób znalazło schronienie w kościele, szkołach i innych obiektach w Gazie” – czytamy w raporcie.

Święty Porfiriusz był biskupem Gazy od 395 do 420 roku. Kościół został zbudowany w 425 roku, aby pomieścić jego szczątki. Budowlę odbudowano w czasie wypraw krzyżowych.