Decyzja Indii o uchyleniu immunitetu dyplomatycznego dziesiątek kanadyjskich dyplomatów „niewiarygodnie utrudnia życie” milionom ludzi powiązanych z tym krajem, stwierdził w piątek premier Justin Trudeau.

Trudeau przedstawił swe uwagi w Brampton Ont. dzień po tym, jak jego rząd potwierdził, że 41 kanadyjskich dyplomatów opuściło Indie ponieważ New Delhi zagroziło uchyleniem ich immunitetu dyplomatycznego.

„To naruszenie Konwencji wiedeńskiej regulującej dyplomację” – stwierdził Trudeau. „Jest to coś, czym wszystkie kraje na świecie powinny się bardzo niepokoić.

„Ma to również bardzo realny wpływ na miliony ludzi, którzy podróżują tam i z powrotem między Indiami jako studenci, członkowie rodzin, na wesela, w celach biznesowych lub w związku z rosnącymi powiązaniami handlowymi między naszymi krajami”.

Kanadyjscy dyplomaci opuścili Indie po dwóch tygodniach negocjacji między Indiami a Kanadą, pod wpływem żądania Indii dotyczącego „parytetu” liczby dyplomatów obecnych w obu krajach, podało CBC News źródło posiadające wiedzę o sytuacji.

Premier Justin Trudeau twierdzi, że decyzja rządu Indii o unieważnieniu immunitetu dyplomatycznego kilkudziesięciu kanadyjskich pracowników oddelegowanych do tego kraju stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i stanowi powód do niepokoju  na całym świecie.
Według informacji administracji 45 procent zagranicznych studentów w Kanadzie, 27 procent nowych stałych mieszkańców i 22 procent tymczasowych pracowników zagranicznych pochodzi z Indii.

W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych rządu Indii stwierdziło: „Odrzucamy wszelkie próby przedstawiania wprowadzenia parytetu jako pogwałcenia norm międzynarodowych” – stwierdzono w oświadczeniu. Indie twierdziły, że mają w Kanadzie jedynie 21 akredytowanych dyplomatów, a Kanada ma ich 62 w Wysokiej Komisji w New Delhi oraz cztery konsulaty w Bombaju, Chandigarh i Bengaluru.

Urzędnicy kanadyjscy kwestionują arytmetykę Indii, która ich zdaniem nie daje dokładnego obrazu wielkości obu misji dyplomatycznych.

Twierdzenie Indii, że mają w Kanadzie jedynie 21 akredytowanych dyplomatów, również wydaje się sprzeczne z rejestrem akredytowanych przedstawicieli zagranicznych w Kanadzie, z którego wynika, że ​​Indie mają w Kanadzie 60 akredytowanych dyplomatów.

Sojusznicy Kanady zaczęli wypowiadać się przeciwko decyzji Indii mającej na celu pozbawienie dyplomatów immunitetu.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone są „zaniepokojone” wyjazdem 41 dyplomatów z Indii.