Mieszkańcy Etobicoke wystosowali internetową petycję, w której wzywają miasto do ponownego rozważenia zwężenia  Bloor Street West do jednego pasa na rzecz trasy rowerowej.

Petycja Change.org została utworzona w poniedziałek 23 października. Wymienia kilka kwestii, w tym, jak to określił jeden z mężczyzn, „niedokładne dane dotyczące korzystania z rowerów, zauważalne zatory spowodowane zwężeniem pasów, zmniejszoną liczbę klientów biznesowych, potencjalne opóźnienia w reagowaniu na sytuacje awaryjne” oraz obserwowany brak rowerzystów”.

„Opowiadamy się za ponowną oceną, aby zapewnić harmonijną i bezpieczną równowagę pomiędzy ścieżkami rowerowymi a ruchem samochodowym, podkreślając potrzebę zachowania na Bloor Street dwóch pasów ruchu w każdym kierunku” – napisał Cody MacRae, twórca petycji.

Do czwartku pod petycją zebrano nieco ponad 5500 podpisów, a docelowy poziom to 7500.

„Chociaż rozumiemy znaczenie promowania zrównoważonego transportu, wierzymy, że obecna metoda wdrażania ścieżek rowerowych wymaga ponownego rozważenia i bardziej zrównoważonego podejścia”.

Rzecznik miasta poinformował, że pierwsza faza rozbudowy pasów dla rowerów na ulicy Bloor Street West jest w toku i oczekuje się, że zakończy się do końca roku.

Zdaniem miasta celem projektu jest zminimalizowanie wpływu na ruch pojazdów mechanicznych. „W trzech oddzielnych badaniach stwierdzono, że ścieżki rowerowe na różnych odcinkach Bloor Street West znacznie zwiększyły liczbę osób korzystających z rowerów w okolicy, zwiększyły bezpieczeństwo na drogach i miały pozytywny wpływ gospodarczy na lokalne przedsiębiorstwa”.

Celem projektu było stworzenie „bezpiecznej, multimodalnej i tętniącej życiem Bloor Street West” oraz „wygodnej przestrzeni rowerowej, która fizycznie oddziela rowerzystów od kierowców” – podało miasto.

Jedną z kwestii poruszonych w petycji jest redukcja ruchu do jednego pasa w celu wprowadzenia ścieżek rowerowych, co zdaniem mieszkańców i kierowców „znacznie zmniejszyło efektywność przepływu pojazdów”. „W istniejących warunkach na skrzyżowaniach Jane Street i South Kingsway występują korki, związane przede wszystkim z ruchem skręcającym w lewo. Oczekuje się, że proponowane zmiany pasów ruchu będą miały dalsze skutki” – stwierdza dokument.

W miejskim „Planie sieci rowerowej” wspomniano, że oczekuje się, że skrzyżowania na obszarze Bloor West Village będą „ogólnie działać dobrze”, ale zauważono, że można spodziewać się pewnego wzrostu opóźnień w ruchu w związku modyfikacjami pasów .