W czwartek w Scarborough odbyła się głośna, ale pokojowa demonstracja uczniów szkół średnich, po tym jak Uczniowskie Stowarzyszenie   Muzułmańskich zorganizowało w południe pro-palestyński wiec w Cedarbrae Collegiate Institute.

„To już nie chodzi o wolność dla Palestyny, lecz o ocalenie Palestyny” – powiedział  jeden z uczestników.

W proteście wzięli udział uczniowie siedmiu szkół od Scarborough po Etobicoke; Woburn Collegiate Institute, David and Mary Thomson Collegiate Institute, Agincourt Collegiate Institute, RH King Academy, Dr. Norman Bethune Collegiate Institute, Sir Oliver Mowat Collegiate Institute i Etobicoke Collegiate Institute.

Rada Szkolna Okręgu Toronto (TDSB) wydała obszerne oświadczenie w sprawie wieców, stwierdzając, że władze szkoły zostały poinformowane o popołudniowych demonstracjach.

„TDSB nie jest zaangażowana w organizowanie tych protestów ani nie jesteśmy w stanie  zapobiec tym wystąpieniom” – napisał rzecznik TDSB Ryan Bird.

 Noah Shack z Federacji Żydowskiej oraz niektórzy członkowie społeczności żydowskiej twierdzą, że niektóre skandowane hasła są uważane za nienawistne.

Bird dodał, że podczas strajków administracja i personel szkoły TDSB wraz z funkcjonariuszami policji z Toronto starali się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym osobom.