Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczestnicy Marszu Niepodległości wyruszyli przed godz. 15 z ronda Dmowskiego. Idący w pochodzie uczestnicy niosą biało-czerwone flagi.

Pochód prowadzi straż Marszu Niepodległości.

Uczestnicy mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych. Widać też transparenty z hasłami “Bóg, honor, ojczyzna”, “Tak dla życia” czy “Warto być Polakiem”.

Marsz rozpoczął się o godz. 14 na rondzie Dmowskiego. Zgromadzeni tam uczestnicy odpalili race i odśpiewali hymn Polski.

Głos zabrał Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. Powiedział do zgromadzonych:

“Musimy stanąć w obronie polskiej niepodległości. Ona nie obroni się sama. (…) niepodległość polega na tym ze w kluczowych sprawach decydujemy sami”.

Pochód, jak co roku, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego ma dotrzeć po około dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Nad centrum miasta lata policyjny śmigłowiec.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, widać znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych jest dużo policyjnych samochodów. Nad trasą lata śmigłowiec.

Około godziny 14.30 policja interweniowała w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego. Aktywiści klimatyczni wdarli się na trasę przemarszu i usiedli z banerami w rękach na jezdni. Zostali z niej błyskawicznie wyniesieni przez policjantów.

Po godz. 12.30 odbyła się konferencja prasowa, na której szef straży Marszu Niepodległości przekazał, że straż zabezpiecza całą trasę przemarszu.

“Jeszcze Polska nie zginęła”

Tegoroczny Marsz Niepodległości idzie pod hasłem “Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczestnicy mają ze sobą flagi narodowe, część nosi biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych.

Widać też transparenty z hasłami “Bóg, honor, ojczyzna”, “Tak dla życia” czy “Warto być Polakiem”. Wznoszone są okrzyki takie jak “Duma, duma, narodowa duma”, “Jeszcze Polska nie zginęła”. Niektórzy odpalają race.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk, Marcin Chomiuk, Filip Ostrowski, Aleksandra Kuźniar, Agnieszka Ziemska