W środę FBI potwierdziło, że prowadzi dochodzenie w sprawie „eksplozji pojazdu” na Rainbow Bridge na granicy amerykańsko-kanadyjskiej, która spowodowała zamknięcie przejścia w pobliżu wodospadu Niagara.

Chociaż biuro  w Buffalo w stanie Nowy Jork podało niewiele szczegółów, wiadomo, że wszczęło dochodzenie i współpracuje ono z lokalnymi urzędnikami. „Ponieważ sytuacja jest bardzo płynna, to wszystko, co możemy w tej chwili powiedzieć” – głosi oświadczenie FBI.
Rzecznik biura burmistrza Niagara Falls poinformował, że pojazd próbował wjechać na amerykańską stronę granicy. Podano niewiele szczegółów.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wydała w środę oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​została „poinformowana o sytuacji” na moście.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na późniejszej środowej konferencji prasowej gubernator powiedziała, że „w tej chwili nic nie wskazuje na atak terrorystyczny”.
Z anonimowych źródeł wynika, że ​​incydent może mieć podłoże terrorystyczne. Nienazwane źródła poinformowały Fox News i inne agencje, że w pojeździe znajdowały się materiały wybuchowe, a dwie osoby, które były w samochodzie, nie żyją.

Zdjęcia i filmy zrobione przez osoby postronne i opublikowane w mediach społecznościowych przedstawiają gęsty dym, płomienie na chodniku i spaloną budkę ochrony. Filmy pokazały, że pożar miał miejsce na obszarze amerykańskiej służby celnej i ochrony granic, na wschód od głównego punktu kontrolnego pojazdów.

Na nagraniu z kamery bezpieczeństwa dostarczonym przez amerykański urząd celny i ochronę granic widać, jak samochód jedzie  z dużą prędkością przed wzbiciem się w powietrze.
W rozmowie z WGRZ-TV świadek Mike Guenther powiedział, że widział pojazd jadący od strony amerykańskiej do przejścia granicznego, gdy ten skręcił, aby ominąć inny samochód, uderzył w płot i eksplodował. „Nagle wzbił się w powietrze, a potem była to kula ognia wysoka na 30–40 stóp” – powiedział stacji. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego”.

Potwierdzając zamknięcie mostu, policja nad wodospadem Niagara podała , że ​​most został zamknięty po, jak to określili urzędnicy, „incydencie z udziałem pojazdu wjeżdżającego do Stanów Zjednoczonych”. Istnieją jednak sprzeczne doniesienia na temat kierunku, w jakim poruszał się pojazd.
Władze poinformowały, że lotniska również podjęły środki ostrożności. ;

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział członkom parlamentu, że urzędnicy „traktują to nadzwyczaj poważnie” bez wchodzenia w szczegóły. Premier powiedział później, że rozważa się  uruchomienie „dodatkowych środków” na przejściach granicznych w całym kraju.

Most, który został zbudowany w 1941 r., ma około 440 metrów długości i główne przęsło jest wykonane ze stali.