Premier Justin Trudeau rozpoczął w czwartkowy wieczór dwudniowy szczyt z udziałem dwóch najwyższych przywódców Unii Europejskiej w małym pubie  na brzegu Oceanu Atlantyckiego w stolicy Nowej Fundlandii i Labradoru, St. John’s.

Choć formalne dyskusje z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen mają toczyć się w piątek, Trudeau  podczas swojego przemówienia inaugurującego szczyt, które odbyło się w czwartkowy wieczór zapowiedział, że Kanada przyłącza się do wartego 100 miliardów dolarów programu badań naukowych Unii Europejskiej o nazwie „Horyzont Europa”, który nazwał „największym obecnie mechanizmem badań i innowacji na świecie”. Kanada opracowała także umowę na budowę bombowców wodnych i wysłanie ich do UE po tym, jak latem ubiegłego roku oba regiony stanęły w obliczu niszczycielskich pożarów lasów, powiedział Trudeau  w browarze Quidi Vidi.
„To są rzeczy, które przyjaciele mogą robić, kiedy się spotykają” – stwierdził opisując Kanadę i UE jako „jednych z najlepszych przyjaciół na świecie”.

Tegoroczny Szczyt UE-Kanada w St. John’s to 19. takie spotkanie premiera Kanady z szefami bloku 27 krajów. Spotkania odbywają się co dwa lata, a ostatni szczyt odbył się w Brukseli w 2021 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Szczyt odbywa się w czasie, gdy w Strefie Gazy i na Ukrainie szaleją wojny.  Michel powiedział, że Kanada i UE od dawna podzielają te same wartości dotyczące demokracji, godności i wolności, a trwająca przemoc uwypukliła potrzebę współpracy obu krajów w kwestiach od pokoju i bezpieczeństwa po walkę ze zmianami klimatycznymi.
„Nie dzieli nas ocean, ten ocean nas łączy” – stwierdził Michel.

Grupa około dwudziestu propalestyńskich protestujących ustawiła się wzdłuż wąskiej uliczki przed budynkiem, machając palestyńskimi flagami i skandując „Zawieszenie broni teraz!” Kanada wezwała do „przerw humanitarnych” w trwającym konflikcie między Izraelem a Hamasem, chociaż liberałowie znajdują się pod ciągłą presją ze strony organizacji humanitarnych, grup muzułmańskich, a nawet niektórych parlamentarzystów, aby poparli wezwania do zawieszenia broni.

Energia wodorowa będzie również ważnym tematem dyskusji, ponieważ  prowincje atlantyckie Kanady chcą być głównym dostawcą paliwa wodorowego na rynki europejskie, w szczególności do Niemiec.