Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła się do władz w Pekinie o przekazanie dodatkowych informacji na temat niewyjaśnionej zwiększonej zachorowalności na zapalenia płuc w północnych Chinach, które wydają się dotyczyć głównie dzieci.
WHO w wydanym w środę 22 listopada oświadczeniu zaznacza, że na początku tygodnia media  informowały o wielu przypadkach  zapalenia płuc u dzieci w północnych Chinach.

W związku z tym WHO wystosowała oficjalną prośbę o szczegółowe informacje na temat wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego i zgłoszonych ognisk zapalenia płuc u dzieci.

Na szpitale w północnych Chinach, przepełnione dziećmi chorującymi na bakteryjną postać zapalenia płuc, zwraca uwagę portal Radia Wolna Azja (RFA).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wzrost ten przypisano zniesieniu restrykcji z czasów pandemii COVID-19 i rozprzestrzenianiu się nie tylko koronawirusa, lecz także patogenów, takich jak grypa mycoplasma pneumoniae (powszechna infekcja bakteryjna, która zwykle dotyka młodsze dzieci) i wirus RVS (syncytialny wirus oddechowy).

WHO zwróciła także uwagę, że od połowy października w północnych Chinach liczba pacjentów z objawami grypopodobnymi wzrosła w porównaniu z tym samym okresem w ciągu ostatnich trzech lat, o czym informowała także państwowa agencja prasowa Xinhua.