Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka udał się w niedzielę do Pekinu na rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, podają białoruskie media państwowe, co jest drugą w tym roku wizytą bliskiego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina do Chin.

Łukaszenka, który według chińskich mediów państwowych został powitany salutem armatnim  podczas swojej oficjalnej wizyty w dniach 28 lutego–2 marca, tym razem wybrał się z „wizytą roboczą” – podała państwowa agencja informacyjna BelTA.
„Negocjacje między głową państwa białoruskiego a prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem odbędą się w Pekinie” – poinformowała BelTA, cytując służbę prasową Łukaszenki. „Agenda obejmuje kwestie handlu, gospodarki, inwestycji i współpracy międzynarodowej”.

Po pierwszych rozmowach w tym roku Xi powiedział, że chińsko-białoruska „ przyjaźń jest nierozerwalna i obie strony powinny stale wzmacniać wzajemne zaufanie polityczne i pozostać dla siebie prawdziwymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami”.

Chiny utrzymują bliskie stosunki z Rosją i nigdy nie potępiły jej inwazji na Ukrainę, ale na początku tego roku Pekin zaczął głośno wzywać do pokoju w miarę przeciągania się konfliktu na Ukrainie.

Po spotkaniu 1 marca zarówno Łukaszenka, jak i Xi wezwali do „najszybszego możliwego” porozumienia pokojowego dla Ukrainy.