Federalny minister środowiska Steven Guilbeault ponownie przedstawił politykę środowiskową, tym razem w związku z redukcją emisji metanu w Dubaju.

Siedząc obok amerykańskiego “wysłannika” ds. klimatu Johna Kerry’ego, Guilbeault podpisał się pod jeszcze bardziej represyjnymi celami redukcji emisji bez konsultacji z premier Alberty Danielle Smith i minister środowiska Rebeccą Schulz, którzy byli również  obecni.

Kanada zmniejszy emisje metanu “co najmniej” o 75% do 2030 roku, powiedział dziennikarzom, co jest “najbardziej ambitnym celem na świecie w tej chwili”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Myślę więc, że jesteśmy świadkami początku globalnego ruchu w kierunku niemal całkowitego wyeliminowania emisji metanu z sektora naftowego i gazowego. I to ma znaczenie, ponieważ Kanada jest czwartym co do wielkości producentem ropy i gazu, więc ma to znaczenie dla Kanady, ale ma to również znaczenie dla świata” – stwierdził

 Reakcja Alberty była szybka…

“Rząd federalny jednostronnie ustanowił nowe zasady i cele dotyczące emisji metanu, aby pomóc w zdobyciu międzynarodowych nagłówków… to nie przyniesie korzyści nikomu poza karierą ministra środowiska i zmian klimatycznych Stevena Guilbeaulta” – napisali w oświadczeniu – premier Alberty Danielle Smith i minister środowiska tej prowincji Rebeccą Schulz,

“Biorąc pod uwagę niekonstytucyjny charakter tej ostatniej ingerencji federalnej w naszą prowincjonalną jurysdykcję, nasz rząd użyje każdego narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, aby zapewnić, że te absurdalne przepisy federalne nigdy nie zostaną wdrożone w Albercie”.

Ironia polega na tym, że zarówno Smith, jak i Schulz ogłosili w zeszłym tygodniu przed wyjazdem na szczyt, że Albercie udało się osiągnąć federalnie nakazaną redukcję o 45% w 2022 r., trzy lata wcześniej, pomimo faktu, że Ottawa nigdy nie osiągnęła własnego celu emisyjnego.

W swoim oświadczeniu Smith i Schulz wskazują, że nowy, wyższy poziom będzie kosztował “dziesiątki miliardów” dodatkowych inwestycji w modernizację infrastruktury w czasie, gdy Ottawa subsydiuje producentów akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Ontario i Quebecu kwotą w wysokości 37,7 miliarda dolarów.

” Zdecydowanie popieramy redukcję emisji metanu i zainwestowaliśmy dziesiątki milionów w rozwój tych technologii. Minister Guilbeault musi współpracować z nami, a nie przeciwko nam, aby nadal ograniczać emisje metanu i wytyczać kurs na neutralność węglową do 2050 roku” – czytamy w oświadczeniu.