Tysiące ludzi zebrało się na Parliament Hill 4 grudnia, aby wezwać do bezpiecznego powrotu zakładników przetrzymywanych przez Hamas po ataku tej grupy terrorystycznej na Izrael w październiku. Niektórzy uczestnicy potępili również niedawne ataki na kanadyjskie społeczności żydowskie.

Celem wydarzenia, prowadzonego przez grupy wsparcia Centrum Izraela i Spraw Żydowskich oraz Federacji Żydowskich Kanady, było zjednoczenie ludzi w celu wsparcia uwolnienia zakładników, a także wsparcia narodu izraelskiego i bezpieczeństwa żydowskich Kanadyjczyków, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na platformie X.
Wydarzenie zatytułowane “Kanadyjski Wiec dla Narodu Żydowskiego” przyciągnęło około 3000 do 5000 osób, które wymachiwały flagami Kanady i Izraela, a niektórzy trzymali transparenty z napisami takimi jak “Uwolnić zakładników” i “Sprowadź ich do domu”.

Karina Roskies, mieszkanka Montrealu, powiedziała, że wzięła udział w wiecu, aby pokazać, że “nie boimy się i jesteśmy zjednoczeni”.

Przemawiając na wiecu, liberalny poseł Anthony Housefather powiedział, że niedawno udał się do Izraela, aby być świadkiem wojny Izraela z Hamasem. Housefather wyraził również swoją frustrację z powodu rosnącego antysemityzmu obserwowanego w krajach – w tym w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i różnych krajach europejskich – po izraelskiej akcji wojskowej przeciwko Hamasowi.

Melissa Lantsman, wiceprzewodnicząca Partii Konserwatywnej, również wyraziła zaniepokojenie ostatnimi nielegalnymi działaniami w Kanadzie. “Łatwo było być proizraelskim, kiedy ten [konflikt] miał miejsce po raz pierwszy, a teraz jest o wiele trudniej” – powiedziała w przemówieniu. “To się nie skończy, dopóki 137 zakładników nie wróci do domu. Nie skończy się, dopóki nie skończy się bojkot żydowskich przedsiębiorstw, ataki na żydowskie szkoły, strzelaniny i bombardowania synagog – nie skończy się, dopóki ci, którzy popełniają te zbrodnie, nie znajdą się za kratkami”.

Na wiecu obecnych było również kilku posłów zarówno z Partii Liberalnej, jak i Konserwatywnej, w tym minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino, liberalni posłowie Carolyn Bennett i Ya’ara Saks, konserwatywni posłowie Michelle Rempel Garner i Marty Morantz oraz niezależny poseł Kevin Vuong.

 

Przemawiał znany dziennikarz konserwatywny Rex Murphy