Budapeszt (PAP) – Braterstwo pomiędzy Węgrami a Polską pozostanie centralnym elementem strategii polityki zagranicznej, nawet jeśli nasze kraje mają różne stanowiska w niektórych kwestiach – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Szymonem Szynkowskim vel Sękiem w Budapeszcie.
“Postrzegamy stosunki węgiersko-polskie jako coś więcej niż przyjaźń i więcej niż rodzaj sojuszu. My na Węgrzech traktujemy stosunki węgiersko-polskie na poziomie braterstwa” – stwierdził Szijjarto, cytowany przez agencję MTI.
W poniedziałek w siedzibie MSZ w Budapeszcie minister rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem m.in. o próbie zmiany traktatów UE i przekazania większych uprawnień z poziomu narodowego na poziom europejski.
Politycy zgodzili się co do tego, że UE powinna być silna, ale drogą do tego są silne państwa członkowskie, a nie “stworzenie czegoś w rodzaju superpaństwa” – powiedział Szijjarto po spotkaniu.
“Odrzucamy również wysiłki Brukseli mające na celu szantażowanie państw członkowskich, aby zrezygnowały z suwerennego prawa do samodzielnego decydowania o tym, kogo wpuszczamy na Węgry i z kim chcemy mieszkać” – dodał polityk.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ mal/

 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU