RCMP w Albercie podejrzewa, że ​​podpalenie jest przyczyną dwóch pożarów, które zniszczyły  kościoły  na północny zachód od Edmonton.

Jak wynika z komunikatu prasowego Barrhead RCMP odpowiedziało na pierwszy pożar w kościele Glenreagh przy Range Road 40 7 grudnia o godzinie 19:52. O 21:00 wezwano ich do drugiego pożaru w kościele United Church przy Range Road 54.

„RCMP i straż pożarna Barrhead w dalszym ciągu badają przyczynę pożarów i oba są traktowane jako podpalenie” – czytamy w komunikacie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

RCMP powiedział, że pożary szybko ugaszono i nie zgłoszono żadnych obrażeń. Jednak oba kościoły zostały „doszczętnie zniszczone”.

Wstępne dochodzenie przeprowadzone przez inspektora przeciwpożarowego doprowadziło urzędników do przekonania, że ​​pożary były zamierzone – czytamy w komunikacie.

To najnowszy z serii podpaleń kościołów od 2021 roku.

Pierwsza fala rozpoczęła się po ogłoszeniu przez Tk’emlúps te Secwépemc First Nation w maju 2021 r., że radar penetrujący ziemię zlokalizował możliwe miejsca pochówku 215 dzieci z dawnej indyjskiej szkoły mieszkalnej Kamloops. W miejscach tych do tej pory nie dokonano żadnych ekshumacji.

Chociaż policja dokonała kilku aresztowań w związku z podpaleniami, wiele z nich nadal nie zakończyło się aresztowaniami czy wyrokami skazującymi

1 lipca spłonął kościół anglikański św. Andrzeja w Lac La Biche. Nastąpiło to po majowych pożarach, w wyniku których uszkodzony został kościół katolicki św. Bernarda w Grouard w Albercie i katedra Najświętszej Marii Panny w Calgary.

31 grudnia 2022 r. kościół luterański św. Józefa w pobliżu wioski Hay Lakes na północ od Camrose uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, który według urzędników był podpaleniem.
Dwie osoby zostały oskarżone po pożarze, który miał miejsce 25 sierpnia 2022 r., w wyniku którego doszczętnie spłonął kościół katolicki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Fort Chipewyan. W tej sprawie o podpalenie zostali oskarżeni lokalni mieszkańcy Raymond Ahyasou-Cardinal i August Tanner Marcel.