Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na wtorkowe spotkanie w Białym Domu w celu omówienia wojny z Rosją i dalszego wsparcia USA dla wysiłków obronnych Ukrainy

W niedzielnym oświadczeniu Biały Dom stwierdza, że obaj rozmówcy omówią „pilne potrzeby” stojące przed Ukrainą.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Spotkanie ma miejsce w chwili, gdy Biały Dom pragnie osiągnąć porozumienie z Kongresem, które zapewniłoby pomoc wojskową Ukrainie i Izraelowi.

Biuro Zełenskiego poinformowało również w niedzielę w aplikacji komunikacyjnej Telegram, że ukraiński przywódca przybędzie do Waszyngtonu w poniedziałek i że spotka się z Bidenem podczas wizyty roboczej, która obejmie „serię spotkań i dyskusji”.

Zełenski został także zaproszony by przemówić do  amerykańskich senatorów o godzinie 9:00 czasu wschodniego na Kapitolu

We wtorek na Kapitolu odbędzie się także prywatne spotkanie Zełenskiego ze spikerem Izby Reprezentantów USA Mikiem Johnsonem, poinformował w e-mailu do agencji Reuters rzecznik Johnsona Raj Shah.

Do kluczowych tematów wizyty Zełenskiego należeć będzie współpraca obronna między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, „w szczególności poprzez wspólne projekty dotyczące produkcji broni i systemów obrony powietrznej, a także koordynację wysiłków między naszymi krajami w nadchodzącym roku, – podało biuro Zełenskiego.