Przed jednym z najbardziej pracowitych sezonów podróżniczych w roku Kanadyjska Agencja Służb Granicznych nalega, aby Kanadyjczycy przygotowali się, do przekroczenia granicy mieli w ręku dokumenty podróży i pozostawili  prezenty nie zapakowane.

W środę CBSA rozesłało komunikat prasowy, przypominając podróżnym o kluczowych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę, zanim nadejdzie nasza kolej na  granicy.

Agencja twierdzi, że powinni „planować z wyprzedzeniem” sprawdzając czas oczekiwania na granicy przed udaniem się do najbliższego przejścia. Podróżni mogą w czasie rzeczywistym wyszukać swój przejazd i sprawdzić, czy występują opóźnienia, na stronie internetowej CBSA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Podróżnych przekraczających granicę drogą lądową zachęca się do przekraczania granicy poza godzinami szczytu, np. wczesnym rankiem”; czytamy w komunikacie prasowym. „Poniedziałki w świąteczne długie weekendy są zwykle najbardziej ruchliwe i wiążą się z dłuższym czasem oczekiwania na granicy – ​​jeśli możesz, wybierz inny dzień na przekroczenie granicy.”

Agenci stwierdzili, że ludzie powinni przygotować dokumenty podróżne, w tym paszporty, akty urodzenia, karty stałego pobytu, karty obywatelstwa i certyfikaty statusu irdzennej ludności przed dotarciem do agenta granicznego.

Jak podaje strona internetowa CBSA, podróżowanie z dziećmi może wymagać dodatkowych dokumentów w celu przekroczenia granicy. Na przykład rodzice, którzy dzielą opiekę nad dzieckiem lub którzy nie są opiekunami prawnymi i przeprowadzają je przez granicę, powinni posiadać pisemną zgodę zezwalającą na podróż. „W przypadku braku pisma funkcjonariusze mogą zadawać dodatkowe pytania”, – stwierdziła CBSA.

Kolejna wskazówka CBSA jest taka, że ​​podróżujący samolotem na większości głównych lotnisk , takich jak Toronto, Vancouver, Winnipeg, Halifax i Calgary, zaoszczędzili czas, składając wcześniejsze zgłoszenie.

Deklarację można złożyć na 72 godziny przed podróżą i zapewnia pasażerom dostęp do pasów ekspresowych, dzięki którym szybciej dotrą do kiosku na lotnisku lub eGate – czytamy w komunikacie prasowym.

Agenci będą prosić osoby przybywające do Kanady o zadeklarowanie towarów przed wjazdem, a osoby powracające do kraju powinny mieć przy sobie rachunki  gotowe do pokazania.

„Jeśli jedziesz z prezentami, upewnij się, że są one rozpakowane lub znajdują się w torbach na prezenty, na wypadek gdyby funkcjonariusze służb granicznych musieli sprawdzić ich zawartość”; podała agencja.

CBSA zachęca podróżnych do skonsultowania się ze stroną internetową Kanadyjskiej Agencji Inspekcji Żywności przed przywiezieniem do Kanady jakiejkolwiek żywności, produktów roślinnych lub zwierzęcych.

Rada dla osób chcących pomóc przy świątecznych obiadach: do Kanady nie można wwozić domowych produktów zawierających indyka, a w momencie odprawy mogą obowiązywać inne ograniczenia dotyczące drobiu z USA.

Konopie indyjskie nie powinny być wwożone do Kanady ani wywożone z niej – czytamy w komunikacie prasowym.

CBSA opisuje to jako „poważne przestępstwo”; i ostrzega, że ​​recepta wystawiona przez lekarza nie stanowi wyjątku od tej zasady.

W przypadku osób wyjeżdżających z kraju na jednodniową wycieczkę do Stanów Zjednoczonych nie obowiązują żadne zwolnienia osobiste dotyczące zakupów.

Osoby wyjeżdżające na dłużej niż 24 godziny mogą wydać jedynie 200 dolarów (około 150 USD w zależności od kursu wymiany) na towary, które przywiozą do domu. Tytoń i alkohol nie są objęte tym zwolnieniem.

Jak podaje strona internetowa CBSA, w przypadku zakupów przekraczających limit zwolnienia obowiązują cła i podatki.

Po 48 godzinach Kanadyjczycy mogą przywieźć bez cła towary o wartości do 800 dolarów, w tym alkohol i wyroby tytoniowe, w ramach określonych limitów.

Osoby, które wyjechały na dłużej niż tydzień, mogą ubiegać się o towary o wartości do 800 USD, w tym wyroby tytoniowe i alkoholowe, ale istnieją pewne różnice w zwolnieniach, np. możliwość wysyłki niektórych towarów  z powrotem do domu.