Nazwiska kilkudziesięciu prominentnych mężczyzn rzekomo powiązanych w celach seksualnych z handlarzem ludźmi Jeffreyem Epsteinem zostały upublicznione po ujawnieniu akt sądowych stanowiących część sprawy z 2015 r. wniesionej przez jednego z głównych oskarżycieli Epsteina.

Zeznania i oświadczenia były częścią dawno rozstrzygniętej sprawy o zniesławienie wniesionej przez Virginię Giuffre przeciwko Ghislaine Maxwell, brytyjskiej osobistości z towarzystwa, która była niegdyś dziewczyną Epsteina.

W 2022 r. Maxwell została skazana na 20 lat więzienia za przestępstwa na tle seksualnym, które popełniła z Epsteinem, który w 2019 r. zmarł w więzieniu w wyniku samobójstwa , oczekując na proces pod zarzutem handlu ludźmi w celach seksualnych.

W zeszłym miesiącu sędzia z Nowego Jorku Loretta Preska orzekła, że ​​dokumenty mogą zostać ujawnione twierdząc, że nie ma prawnego uzasadnienia dla utrzymywania ich w tajemnicy.

Pierwsza transza dokumentów – licząca prawie 950 stron – zaczęła być publikowana w środę wieczorem i składała się w dużej mierze z publicznych już  materiałów ujawnionych przez prawie dwie dekady artykułów prasowych, telewizyjnych filmów dokumentalnych, wywiadów, spraw sądowych i książek o skandalu Epsteina. Oczekuje się, że w nadchodzących dniach kolejne dokumenty zostaną upublicznione.

Dziesiątki kobiet oskarżyło Epsteina o zmuszanie ich do świadczenia usług seksualnych jemu i jego gościom na jego prywatnej wyspie na Karaibach oraz w jego domach w Nowym Jorku, na Florydzie i w Nowym Meksyku.

Dokumenty przypomniały, jak Epstein utrzymywał kontakty ze znanymi i wpływowymi osobistościami, w tym bankierami, członkami rodziny królewskiej i celebrytami. Najnowsze dokumenty zawierają odniesienia do  Billa Clintona  brytyjskiego księcia Andrzeja, miliardera Toma Pritzkera i prawnika Alana Dershowitza.

Pojawienie się nazwisk w dokumentach sądowych nie stanowi dowodu popełnienia przestępstwa i nie oznacza, że ​​mężczyznom postawiono zarzuty.

Książę Andrzej został pozbawiony większości tytułów królewskich z powodu powiązań z Epsteinem, a w zeszłym roku zawarł pozew cywilny z Giuffre na nieujawnioną kwotę.

Maxwell, córka brytyjskiego potentata medialnego pochodzenia żydowskiego Roberta Maxwella, odwołuje się od wyroku.

Preska, która nadzoruje sprawę, orzekła, że ​​niektóre nazwiska, w tym nazwiska osób, które były nieletnie gdy Epstein je wykorzystywał, pozostaną poufne. Maxwell i Epstein byli posądzani o pracę na rzecz izraelskiego wywiadu.

 

Pedofil szpiegiem Mossadu?