W historycznej synagodze na Brooklynie wybuchły w poniedziałek zamieszki, kiedy grupa zbuntowanych ortodoksów próbowała powstrzymać policję i ekipy budowlane przed zasypaniem tajnego tunelu, który nielegalnie wykopali, aby dotrzeć do zamkniętej łaźni dla kobiet.

Wściekli mężczyźni, prawdopodobnie nastolatki i osoby po dwudziestce, zostali sfilmowani, jak w poniedziałek burzyli drewniane panele i drewniane belki nośne w siedzibie głównej Chabad-Lubavitch w Crown Heights.

Inne nagrania ze świątyni przy Eastern Parkway pokazują policjantów próbujących powstrzymać dziesiątki chasydzkich Żydów, którzy przedarli się do szerokiego na 20 stóp ogrodzenia pod sekcją dla kobiet, przewracając się  o drewniane ławki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przywódca synagogi, rabin Josef Braun, potępił zaangażowanych, mówiąc, że przybyli „gotowi, aby zniszczyć i zbezcześcić Święte Mury”

Według doniesień członkowie ruchu Chabad-Lubavitch od prawie roku kopią tunel pod synagogą Crown Heights. Według żydowskiego dziennika „Forward”  miał on dotrzeć do opuszczonej kobiecej mykwy – czyli łaźni rytualnej – za rogiem i „rozbudować” synagogę, ale nie jest jasne, co motywowało członków społeczności Chabad-Lubavitch do rozpoczęcia prac.

Tunel odkryto w końcu w zeszłym miesiącu, kiedy sąsiedzi zgłosili podejrzane odgłosy dochodzące spod ich domów – podaje Israel National News.

Po odkryciu kierownictwo synagogi wezwało inżynierów budowlanych, aby ocenili szkody, a w poniedziałek na miejsce przybyli betoniarze, aby je wypełnić, co wywołało zamieszki.

Kilku udało się nawet przedostać do prowizorycznego tunelu, a nagranie pokazuje, jak co najmniej jeden mężczyzna bezczelnie pije z puszki w tunelu, podczas gdy gliniarze próbowali powstrzymać pozostałych, którzy próbowali dostać się do środka.

Po kilku godzinach na nagraniu widać , jak funkcjonariusze wyprowadzają mężczyzn z tunelu w kajdankach.

Jak podają źródła „The Post”, co najmniej kilkunastu mężczyzn zostało aresztowanych. Źródła podają, że dziesięciu z nich otrzymało zarzuty o wykroczenie karne, kolejny oskarżono o utrudnianie pracy administracji rządowej, a jeszcze jeden otrzymał wezwanie za zakłócanie porządku.

W bójce nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Przywódca synagogi, rabin Josef Braun był przerażony, że zbezczeszczono „szul”, czyli synagogę,

Rabin Yehuda Krinsky, przewodniczący Chabad-Lubavitch, również wydał oświadczenie, w którym dziękował nowojorskiej policji za pomoc. „Społeczność Chabad-Lubavitch jest zasmucona wandalizmem grupy młodych agitatorów, którzy niszczyli synagogę pod siedzibą główną Chabad” – powiedział.