Główny urzędnik ds. zdrowia publicznego w Kanadzie (CPHO), dr Theresa Tam, wskazała na zmiany klimatu oraz  problemy społeczne, takich jak biała supremacja, kapitalizm, kolonializm i rasizm, jako „systemowe czynniki powodujące negatywny stan zdrowia”.

W swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „What We Heard: Perspectives on Climate Change and Public Health Canada” rząd sugeruje, że należy zająć się tymi kwestiami w celu poprawy zdrowia publicznego.

Raport opiera się na 21 indywidualnych wywiadach z kluczowymi „ekspertami” ds. zdrowia publicznego w całej Kanadzie, których celem jest zrozumienie wpływu zmian klimatu na zdrowie Kanadyjczyków.

„Eksperci” twierdzą że mają rozwiązania tych obaw, polegające na „przyjęciu międzysektorowego podejścia do wyzwania klimatycznego” oraz „większe przywództwo w zakresie zdrowia publicznego, koncentrujące się na dekolonizacji, sprawiedliwości i równości”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Eksperci” wymienili kilka „zaleceń tematycznych”, w tym „dekolonizację zdrowia publicznego i uwzględnienie różnorodnej wiedzy specjalistycznej w zakresie zdrowia publicznego”.

W raporcie opublikowanym na początku tego roku przez Lakehead University, 80% Kanadyjczyków w wieku 16-25 lat stwierdziło, że zmiana klimatu wpływa na ich ogólny stan zdrowia psychicznego.