Minister sprawiedliwości Adam Bodnar i jego zastępca Krzysztof Śmiszek zreferowali przedstawicielowi dyplomatycznemu USA Markowi Brzezinskiemu działania nowego rządu w kierunku “przywracania w Polsce praworządności”.

PAP podaje, że szefowie Ministerstwa Sprawiedliwości spotkali się nie tylko z samym ambasadorem, ale z “kierownictwem” amerykańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Warszawie. Obok Brzezinskiego, reprezentował je jego zastępca Daniel Lawton.

“Cieszę się, że pan ambasador Mark Brzezinski pozytywnie ocenia działania resortu w kierunku przywrócenia w Polsce praworządności. Dobre stosunki polsko-amerykańskie to ważny element polityki zagranicznej obu państw.” – powiedział minister Bodnar.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Bodnar przekazał też, że przekazał przedstawicielowi USA, iż Polska “z najwyższą powagą” traktuje kwestię postawienia przez trybunałami “osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na terytorium Ukrainy”.

“Ambasador Brzezinski poruszył również kwestie związne z respektowaniem zasady praworządności oraz niezależności wymiaru sprawiedliwości, które w ostatnich latach zostały poważnie naruszone. Wyraził przy tym podziw dla ogromnej mobilizacji wyborców i sił demokratycznych w Polsce.” – podaje PAP za komunikatem polskiego ministerstwa.

Tematem rozmów była także współpraca ekstradycyjna ze Stanami Zjednoczonymi. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi współpracę z Departamentem Sprawiedliwości USA zarówno w postaci bieżącej współpracy na szczeblu roboczym, jak i corocznych konsultacji ekspertów na temat ekstradycji i udzielania pomocy prawnej w sprawach karnych. Ostatnie spotkanie ekspertów odbyło się w Warszawie w kwietniu 2023 r. W trakcie konsultacji strony omawiają najbardziej istotne i aktualne zagadnienia związane ze wzajemnym wykonywaniem wniosków o ekstradycję i pomoc prawną oraz dokonują przeglądu spraw bieżących. Minister Sprawiedliwości pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę z USA w wykonywaniu wniosków o ekstradycję. Zapowiedział również stworzenie programów, w ramach których sędziowie i prokuratorzy z Polski będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych. Pomysł Ministra Bodnara spotkał się z zainteresowaniem i aprobatą Ambasadora Brzezińskiego.

To nie pierwsze spotkanie ambasadora USA z członkiem polskiego rządu w ostatnich dniach. We wtorek rozmawiał z nim wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jak stwierdził ten drugi tematami rozmów były między innymi “rozwój technologii cyfrowych oraz współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa”.