Premier Donald Tusk przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy automatyczny ołówek gen. Władysława Sikorskiego i książkę nim podpisaną. Gen. Sikorski ołówek ten otrzymał w trakcie podróży do Stanów Zjednoczonych od przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Premier Tusk na wideo opublikowanym na platformie X przypomniał, że przed nami 32. Finał WOŚP. “W tym roku na aukcję chciałem przeznaczyć rzecz absolutnie niezwykłą. Otrzymałem dar w tym pudełku, któremu towarzyszy list od pana Zbigniewa Sztranca” – dodał.

 

Darczyńca w swoim liście napisał, że “lata temu powierzono mu opiekę nad cenną pamiątką – automatycznym ołówkiem, który generał Władysław Sikorski otrzymał w trakcie swojej podróży do Stanów Zjednoczonych od przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tusk powiedział, że na ołówku widnieje dedykacja: Wodzowi Narodu, Leon Walkowicz 1940. “Ołówek ten otrzymałem na przechowanie od mojego ojca chrzestnego, który był jednym z kierowców generała” – dodał premier, cytując list.

Premier zwrócił uwagę, że przedmiot ten wykonany jest częściowo ze złota. Wraz z pamiątką po Sikorskim premier przekazał książkęUpadek cesarstwa rzymskiego” podpisaną tym ołówkiem.

Ołówek wraz z książką można licytować na Allegro. WOŚP poinformował, że po raz kolejny organizatorzy zwrócili się z prośbą do osób z życia publicznego, muzyków, aktorów, sportowców, polityków, a także tych, którzy dali się poznać dzięki swojej pracy na rzecz innych, o przekazanie jakiegoś przedmiotu na rzecz 32. Finału WOŚP.

Tegoroczny WOŚP odbędzie się pod hasłem: “Tu wszystko gra! OK!. Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Finał 32. WOŚP odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

pp/