Kanada przekaże Ukrainie kolejny sprzęt wojskowy o wartości  35 milionów dolarów w czasie, gdy sojusznicy tego kraju z Europy Wschodniej spotykają się, aby omówić jego przyszłe potrzeby.

Minister obrony Bill Blair, który uczestniczył za pośrednictwem łącza wideo w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (UDCG), powiedział, że Kanada dostarcza 10 łodzi wielozadaniowych od firmy Zodiac Hurricane Technologies o wartości około 20 milionów dolarów.

Łodzie nadmuchiwane ze sztywnym kadłubem (RHIB) są ulubionym sprzętem kanadyjskich sił specjalnych do operacji komandosów. Departament Obrony Narodowej (DND) twierdzi, że można ich również używać do poszukiwań i ratownictwa, transportu żołnierzy i ładunków, obserwacji i rozpoznania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Departament podał w oświadczeniu medialnym, że każda łódź jest wyposażona w zaawansowany system czujników, nawigacji i komunikacji. Koszt obejmuje szkolenie dla ukraińskich operatorów, a także części zamienne.

Blair ogłosił również, że Kanada zapłaci cywilnym instruktorom z firmy Top Aces Inc. z siedzibą w Montrealu, którzy będą szkolić ukraińskich pilotów w pilotażu F-16 podarowanych przez Norwegię, Danię i Holandię.

Kanada nie użytkuje samolotów F-16 wyprodukowanych w USA, ale są one używane przez Top Aces, prywatną firmę oferującą szeroki zakres szkoleń na myśliwcach. Blair powiedział, że wykorzystanie samolotów Top Aces do celów szkoleniowych jest uwzględnione w pakiecie szkoleniowym o wartości 15 milionów dolarów.

Pierwsze zajęcia sponsorowane przez Kanadę rozpoczną się w przyszłym miesiącu i potrwają rok.

Kanada organizuje także szkolenia z języka angielskiego dla personelu Sił Powietrznych Ukrainy w Szkole Językowej Sił Powietrznych Kanady.