Powołanie się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych podczas Konwoju Wolności było nieuzasadnione, orzekł sędzia Sądu Federalnego

Sąd federalny orzekł, że zastosowanie przez rząd federalny ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych podczas protestów Konwoju Wolności dwa lata temu było nierozsądne i nieuzasadnione.

Sędzia Sądu Federalnego Richard Mosley w jednym z czterech orzeczeń wydanych we wtorek stwierdził, że rząd liberalny nie spełnił wymogów prawnych pozwalających na powołanie się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych i naruszył konstytucyjne prawa protestujących .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Mosley powiedział, że chociaż nie podjął decyzji na początku postępowania prawnego, początkowo uważał powołanie się przez rząd na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w celu położenia kresu protestom za rozsądne.

„Uważałem, że wydarzenia, które miały miejsce w Ottawie i innych lokalizacjach w styczniu i lutym 2022 r., wykraczały poza uzasadniony protest i odzwierciedlały niedopuszczalne zaburzenie porządku publicznego” – napisał. „Miałem i nadal żywię duże współczucie dla członków rządu, którzy stanęli w obliczu tej sytuacji. Gdybym wówczas siedział przy ich stole, być może zgodziłbym się, że powołanie się na Ustawę jest konieczne.”

Protesty wzywały do ​​zniesienia nakazów dotyczących szczepionek w Kanadzie podczas pandemii Covid-19.

Mosley orzekł jednak, że argumenty prawne użyte przez rząd „w celu ogłoszenia stanu nadzwyczajnego porządku publicznego były wystarczające”.

Ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych umożliwiła także instytucjom finansowym zamrożenie rachunków bankowych powiązanych z przywódcami Konwoju Wolności.

Kilka dni później siły policyjne w Ottawie i na granicy zaczęły aresztować protestujących i usuwać zaparkowane pojazdy.

Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych, grupa prawnicza, która zapewniła protestującym prawników, z radością przyjęła decyzję sędziego.

„To wielkie zwycięstwo demokracji, praw i wolności wynikających z Karty oraz praworządności” – oznajmił w oświadczeniu prezes Centrum Sprawiedliwości John Carpay.

Wicepremier Chrystia Freeland oświadczyła, że ​​rząd  nie zgadza się z decyzją i złoży apelację.

W lutym 2023 r. Komisja ds. Nadzwyczajnych Porządku Publicznego, która przeprowadza obowiązkową kontrolę po powołaniu się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, stwierdziła, że ​​rząd spełnił bardzo wysokie standardy prawne w zakresie stosowania prawa.

— z plikami The Canadian Press.