Środowiska genderowe ostrzegają że nowy program nauczania w szkołach katolickich w Ontario, który ma jesienią wejść w życie, jest homofobiczny i transfobiczny.

Kyle Iannuzzi, członek komitetu doradczego 2SLBGTQ+ w Radzie Szkolnej Okręgu Katolickiego w Toronto (TCDSB) powiedział, że nowy program nauczania obejmuje takie tematy, jak relacje, struktury rodziny, a także edukacja seksualna i zdrowie. Szczególnym problemem jest dla Iannuzziego  skupienie się na małżeństwie jako akcie pomiędzy mężczyzną i kobietą,.

Zmiana następuje także w związku z oskarżeniami, że podręcznik do nauczania w 2012 roku,  ma charakter homofobiczny i transfobiczny.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Anne Jamieson, dyrektor wykonawcza ICE, stwierdziła w oświadczeniu, że nowy program nauczania jest zgodny z oczekiwaniami ministerstwa edukacji i „podkreśla, że ​​dzieci w szkole podstawowej potrzebują delikatnego towarzyszenia w nauce życia rodzinnego”.

Program nauczania uwzględnia również, że poglądy świeckiego społeczeństwa mogą różnić się od tradycyjnej wiary katolickiej, dodała Jamieson.

„Nasze podstawowe nauczanie pozostaje takie samo – każdy człowiek jest dzieckiem Bożym, które należy przyjmować i traktować z miłością, szacunkiem, współczuciem i wrażliwością”.

Krytycy twierdzą jednak, że nie zmieniono wystarczająco dużo w stosunku do poprzedniego programu nauczania, aby rozwiać ich obawy, że uczniowie LGBTQ2S+ czują się niemile widziani w systemie szkolnym.

Nowe nauczanie – które co najmniej dwie duże rady szkolne w Toronto potwierdziły, że zamierzają stosować – ma na celu spełnienie oczekiwań prowincji w zakresie zdrowia i wychowania fizycznego.

Przegląd programu nauczania, zamieszczony na stronie internetowej ICE , mówi o nauczaniu relacji rodzinnych, w tym małżeństwa, a także zdrowia psychicznego i seksualnego.

Paolo De Buono, były nauczyciel w TCDSB i założyciel grupy Stop the Catholic Harm , powiedział CTV News Toronto, że nowy program nauczania ma podtekst homofobiczny i nie odpowiada realiom XXI wieku. „Program nauczania uczy katolickiej nauki o czystości” – powiedział De Buono. „To zakodowane słowo. Katolicy, którzy rozumieją doktrynę katolicką, rozumieją, co to oznacza. Oznacza to, że jeśli jesteś gejem lub lesbijką, nigdy nie możesz mieć stosunków seksualnych, bo to grzech” – skarży się.

W oświadczeniu ICE stwierdza, że rodzice wysyłając swoje dzieci do szkoły katolickiej oczekują, że będą tam nauczane pewne wartości. Nie odnieśli się bezpośrednio do oskarżeń, że program nauczania może być interpretowany jako homofobiczny lub transfobiczny.

„Decydując się na posyłanie swoich uczniów do szkoły katolickiej, rodzice słusznie oczekują, że prezentacja programu nauczania życia rodzinnego będzie odzwierciedlać katolicki pogląd na życie ludzkie, seksualność, małżeństwo i rodzinę” – stwierdziła Jamieson.  Według ICE podczas pisania tego programu nauczania konsultowano się z wieloma teologami, a także z grupami fokusowymi składającymi się z rodziców, uczniów i wychowawców.