Bank of Canada ogłosił, że jego podstawowa jednodniowa stopa procentowa pozostanie na wysokości pięciu procent, utrzymując swój punkt odniesienia na tym samym poziomie po raz czwarty z rzędu.

Dzisiejsze ogłoszenie było przewidywane przez wielu ekonomistów. Bank centralny ostatni raz podniósł stopy procentowe w lipcu 2023 r.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na konferencji prasowej w środę rano prezes banku centralnego Tiff Macklem powiedział, że ​​dyskusje w Bank of Canada przesunęły się obecnie z tego, jak wysoko na jak długo.

Zamiast skupiać się przede wszystkim na tym, czy ustalona przez bank stopa procentowa jest wystarczająco wysoka, bank rozważa obecnie, jak długo musi obowiązywać jego „obecne restrykcyjne stanowisko” w sprawie wyższej stopy procentowej.

Pomimo tej potencjalnej zmiany przekazu, bank nie twierdzi, że stopy procentowe wkrótce spadną, i wskazuje na utrzymujące się obawy o inflację.

W przygotowanym przemówieniu Macklem wskazał, że inflacja spada w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ podwyżki stóp procentowych wprowadzane przez Bank of Canada pomogły spowolnić gospodarkę.

Jednak „inflacja jest nadal zbyt wysoka” – dodał, wskazując, że   „przedwczesne” jest omawianie obniżek stóp procentowych.

Choć Macklem powiedział, że bank nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych w przypadku wzrostu inflacji, stwierdził również, że jeśli gospodarka będzie „ewoluować zasadniczo zgodnie z bieżącymi projekcjami”, nie spodziewa się dyskusji na temat podwyżki stóp procentowych.

Prognozy Bank of Canada przewidują, że inflacja osiągnie swój cel na poziomie około dwóch procent do 2025 roku.

Zatrzymanie stopy na tym samym poziomie osłabiło w środę kanadyjskiego dolara.