Gubernator Florydy DeSantis powiedział, że rozszerzy prawo Gwardii Narodowej Florydy, co umożliwi jej rozmieszczenie w Teksasie w celu wspierania tamtejszej Gwardii Narodowej. Fox News donosi, że stany Floryda i Teksas nie będą realizować poleceń Waszyngtonu.

Podkomisja ds. Administracji Lokalnej, Spraw Federalnych i Okręgów Specjalnych Izby Reprezentantów głosowała 11 do 3 za propozycją (HB 1551), która usunęła część prawa, które utrzymuje działalność Gwardii Państwowej wyłącznie w stanie.

Sponsor ustawy Mike Giallombardo z R-Cape Coral określił proponowane zmiany w ustawie, które obejmują również zmniejszenie wymagań szkoleniowych, jako „techniczne”.

Gwardia stanowa została początkowo utworzona podczas II wojny światowej w celu zastąpienia członków Gwardii Narodowej Florydy rozmieszczonych za granicą. W 1947 przestała działać. Po przywróceniu przez DeSantis sił ochotniczych w 2022 r. liczebność Gwardii stanowej zwiększono w ubiegłym roku z maksymalnie 400 do 1500 członków, a legislatura zwiększyła jej finansowanie z 10 mln dolarów do 107,6 mln dolarów, w tym pokrycie kosztów pięciu samolotów i łodzi .

Oprócz rozmieszczenia, ustawa Giallombardo zniosłaby wymóg, aby standardy i szkolenie straży stanowej były równoważne standardom Gwardii Narodowej Florydy. Rozszerzyłoby to również uprawnienia gubernatora do aktywowania straży państwowej, np. w okresach niepokojów społecznych oraz „w każdym innym momencie uznanym za konieczny i odpowiedni”.