Toyota Motor Corp. wzywa właścicieli niektórych starszych modeli swych pojazdów do zaprzestania jazdy i natychmiastowej naprawy, ponieważ nadmuchiwacz poduszki powietrznej może eksplodować i potencjalnie zabić kierowców.

Japoński producent samochodów stwierdził, że zalecenie „Zakaz jazdy” obejmuje niektóre modele Corolli z lat 2003-04, Corolla Matrix z lat 2003-04 i RAV4 z lat 2004-05 wyposażonych w napełniacze poduszek powietrznych Takata.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rzecznik Toyoty w Kanadzie, Philippe Crowe, powiedział, że ostrzeżenie o poduszce powietrznej nie jest niczym nowym, ale firma podejmuje kroki, aby ostrzec kierowców, którzy jeszcze nie zareagowali na wycofanie produktu firmy Takata z rynku wydane w 2015 roku.

„Zawiadomienie o zaprzestaniu prowadzenia pojazdów jest wysyłane do właścicieli pojazdów w przypadku których po wielu próbach komunikacji nie przeprowadzono procedury wymiany” – napisał w e-mailu.

Wycofanie z rynku kanadyjskiego dotyczy 7300 pojazdów, a właściciele pojazdów, których to dotyczy, mogą skontaktować się z dealerem Toyoty w celu bezpłatnego przeprowadzenia procedury. Właściciele, którzy uważają, że ich pojazd może zostać objęty programem, mogą sprawdzić witrynę internetową Toyoty .

Od 2009 r. na całym świecie zginęło od wybuchu napełniaczy ponad 30 osób, a od 2009 r. setki osób odniosło obrażenia.

W 2015 r. Takata Corp. zgodziła się uznać wadliwość 33,8 miliona poduszek powietrznych w ramach największej akcji serwisowej samochodów w historii. W tym czasie jedenastu producentów samochodów, w tym Honda i Toyota, wycofało ze sprzedaży 36 milionów pojazdów na całym świecie.