Premier Polski Donald Tusk powiedział we wtorek przed kluczowymi rozmowami na temat konfliktu na Ukrainie, że UE znajdzie sposób na udzielenie Ukrainie pomocy „za zgodą Węgier lub bez niej”.

Węgierski premier Viktor Orban, w grudniu zawetował pomoc UE ​​dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro (54 miliardy dolarów).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W czwartek blok zorganizuje specjalny szczyt, aby szukać rozwiązania impasu w miarę zbliżania się drugiej rocznicy wojny.

„Tak czy inaczej, znajdziemy rozwiązanie, z Orbanem lub bez, aby wesprzeć Ukrainę” – powiedział dziennikarzom Tusk. Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej przewodniczący jej szczytom, nazwał Orbana „jedynym otwarcie antyukraińskim” przywódcą w bloku. Tusk zapowiedział także przed szczytem rozmowę z premierem Słowacji Robertem Ficą, który rozgniewał Kijów.

Fico zakwestionował suwerenność Ukrainy i wezwał Kijów do oddania części terytorium Moskwie w zamian za pokój – coś, co Ukraina wielokrotnie wykluczała.

„W interesie Słowacji leży, aby nie znajdować się na politycznym i moralnym marginesie, gdzie Viktor Orban skończył ze swoją proputinowską retoryką” – dodał Tusk.