Senator stanu Kalifornia wzywa do wprowadzenia „pierwszego w kraju wymogu, zgodnie z którym wszystkie nowe pojazdy sprzedawane w Kalifornii będą musiały  być wyposażone w regulatory prędkości, czyli inteligentne urządzenia, które automatycznie ograniczają prędkość pojazdu do 16 mil powyżej dopuszczalnego limitu. ”

W komunikacie prasowym z 24 stycznia kalifornijski senator Scott Wiener (ze stanu San Francisco) ogłosił ustawy Senatu nr 960 i 961, zwane „Pakietem ograniczania sytuacji nadzwyczajnych związanych z przekroczeniem prędkości i ofiar śmiertelnych na ulicach Kalifornii (BEZPIECZNIEJSZE Ulice Kalifornii”), których celem jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym. W komunikacie stwierdza się, że w ostatnich latach wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, co przypisuje chorobie Covid-19:

 Z niedawnego raportu TRIP, krajowej grupy badawczej zajmującej się transportem, wynika, że ​​liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Kalifornii wzrosła o 22% w latach 2019–2022 w porównaniu z 19% w całych Stanach Zjednoczonych. W 2022 roku w wypadkach samochodowych zginęło 4400 Kalifornijczyków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Senacka ustawa nr 961 nakłada obowiązek instalowania ograniczników prędkości, a także wymagałaby bocznych osłon podwozia ciężarówek, aby „zmniejszyć ryzyko wciągnięcia samochodów i rowerów pod ciężarówkę podczas wypadku”.

Channel 7 Eyewitness News omówił ustawę 961, stwierdzając, że jeśli zostanie uchwalona, ​​od 2027 r. wprowadzi się obowiązek stosowania ograniczników prędkości we wszystkich nowych pojazdach.

Podczas niedawnej konferencji prasowej Wiener powiedział reporterom, że technologia już istnieje i jest wykorzystywana w różnych formach w innych krajach i obszarach Stanów Zjednoczonych  „W tej chwili produkowane są już samochody, w których istnieje możliwość ograniczenia prędkości” – powiedział. W punkcie sprzedaży zauważono, że firmy takie jak Volvo i General Motors oferują nastoletnim kierowcom opcję, która pozwala rodzicom ograniczyć prędkość

Krytycy ustawy spekulują, że następnym krokiem mógłby być rządowy wymóg  aby autonomiczny,  pojazd zatrzymywał się, i zabierał nieznajomą osobę (za pomocą aplikacji wbudowanej w oprogramowanie pojazdu), aby chronić Ziemię przed zmianami klimatycznymi…