Rząd federalny  przekaże 121 milionów dolarów policji w Ontario na walkę z przemocą z użyciem broni oraz gangami, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu liczby kradzieży  i porwań samochodów w GTA.

Szczegóły finansowania ogłosili w środę federalny Minister Bezpieczeństwa Publicznego Dominic LeBlanc i Minister Sprawiedliwości Arif Virani, a także premier Ontario Doug Ford oraz prokurator generalny i prokurator generalny prowincji.

Pieniądze dla Ontario pochodzą z większego funduszu federalnego w wysokości 390 mln dolarów zarezerwowanego przez Ottawę w 2023 r. na rzecz krajowej inicjatywy na rzecz podjęcia działań przeciwko przemocy z użyciem broni oraz gangom.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W samym Toronto w 2023 r. skradziono ponad 12 000 pojazdów, co oznacza wzrost o 24,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według tablicy wskaźników głównych przestępstw torontońskiej policji ten gwałtowny skok nastąpił po 45-procentowym wzroście w 2022 r . w stosunku do 2021 r .

Według licznych sił policyjnych w całym regionie wzrosła również liczba brutalnych kradzieży samochodów , a także wzrosła liczba włamań – czasami dokonywanych przez uzbrojonych sprawców – w celu kradzieży kluczyków.

Virani powiedział, że w grudniu spotkał się z przedstawicielami policji GTA. Stwierdził, że wyjaśniono, że jedynym sposobem na walkę z eskalacją kradzieży samochodów i powiązanej z nimi przemocy, która jest powiązana z krajową i międzynarodową przestępczością zorganizowaną, jest podejście całościowe.

„To naprawdę kwestia ogólnokrajowa, która wymaga reakcji na szczeblu krajowym” – powiedział reporterom, dodając, że jest „bardzo otwarty” na potencjalną rewizję kodeksu karnego w celu wprowadzenia surowszych kar za przestępstwa związane z kradzieżą samochodów.

Premier Doug Ford twierdzi, że sądy Ontario są zbyt pobłażliwe wobec oskarżonych o kradzieże i porwania samochodów.
Odpowiadając na pytania mediów, Ford wyraźnie wezwał do wprowadzenia zmian w Kodeksie karnym, obejmujących obowiązkowe minimalne kary dla osób skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy.

„Włamujecie się do czyjegoś domu z bronią i grozicie rodzinom? Bez względu na wszystko powinniście iść do więzienia. Wsadźcie ich do więzienia na 10 lat, nieważne” – powiedział Ford.

Szef policji w Toronto Myron Demkiw stwierdził w tym tygodniu CBC News, że wiele organizacji zajmujących się kradzieżą samochodów wysyła pojazdy za granicę. W 2023 r. CBSA przechwyciła rekordową liczbę skradzionych pojazdów .

Tylko w zeszłym tygodniu CBSA twierdzi, że jej funkcjonariusze w GTA odzyskali 40 skradzionych pojazdów o łącznej wartości około 2,3 miliona dolarów z 18 kontenerów przeznaczonych na eksport za granicę.